Zamknij

Przymiarki pod wybory prezydenckie. Sondaż IBSP: Duda niepewny wygranej

16.10.2019 11:43
Andrzej Duda
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wybory parlamentarne za nami, co oznacza, że... rozpoczęły się przymiarki pod wybory prezydenckie w 2020 roku. Jak pokazuje najnowsze badanie Instytutu Badań Spraw Publicznych dla stanpolityki.pl, największe szanse na zwycięstwo ma urzędujący prezydent, Andrzej Duda. O ile pewnie wygrywa w pierwszej turze, o tyle w drugiej… remisuje z przedstawicielem opozycji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybory prezydenckie są kolejnymi w kalendarzu polskiego wyborcy. Choć nie opadł jeszcze kurz po elekcji posłów i senatorów, już mówi się o przymiarkach sztabów do wyborów prezydenckich.

Zobacz także

Z badania przeprowadzonego przez IBSP (jeszcze przed jesiennymi wyborami) wynika, że najmocniejsze poparcie ma Andrzej Duda. Urzędującego prezydenta popiera 42,15 procent rodaków. Sam zainteresowany nie potwierdził oficjalnie startu w wyborach, zapewniał jednak, że na „emeryturę się nie wybiera”.

Drugie miejsce w badaniu IBSP zajęła Małgorzata Kidawa-Błońska. Przymierzana na urząd premiera jako kandydatka na prezydenta mogłaby dziś liczyć na ok. 23,5 proc. poparcia. Trzeci wynik ma jeden z liderów Lewicy, Robert Biedroń (12,14 proc.).

Zobacz także

Badanie uwzględnia Władysława Kosiniaka-Kamysza (8,61 proc.) oraz Janusza Korwin-Mikkego (4,77 proc.).

Zaskoczeniem jest natomiast wynik możliwej II tury wyborów prezydenckich.

Według badania Duda i Kidawa-Błońska idą łeb w łeb. Urzędujący prezydent uzyskałby 47,1 proc. a wicemarszałek Sejmu 46,77 proc. Nieco ponad 6 proc. nie potrafiło określić, kogo poprze w drugiej turze.

RadioZET.pl/stanpolityki.pl