Zamknij

Wybory nie do przeprowadzenia dla Polonii? "Sytuacja nie jest stabilna"

14.04.2020 17:50
Wybory za granicą, Polonia
fot. Wojtek Laski/East News

Przeprowadzenie wyborów za granicą może być trudne, a w wielu państwach niemożliwe – wynika z uzgodnień Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wybory prezydenckie przypadają na czas pandemii koronawirusa. Rządzący PiS naciska na ich przeprowadzenie drogą korespondencyjną. Inaczej ma się sprawa z głosowaniem za granicą. Polonia nie może liczyć na przesyłkę karty wyborczej przez Pocztę. Jedyny wariant to głosowanie metodą tradycyjną - poprzez pofatygowanie się do komisji wyborczej.

Zobacz także

Już na tym etapie pojawiają się jednak komplikacje. Na etapie uzgodnień przed planowym rozporządzeniem MSZ (ws. obwodów wyborczych za granicą RP) wnioski są co najmniej pesymistyczne.

Zobacz także

Przeprowadzenie wyborów w niektórych państwach będzie bardzo utrudnione, a w wielu niemożliwe. Z powodu panującej pandemii COVID-19 przewiduje się, że obwodowe komisje wyborcze będą się mieścić wyłącznie w siedzibach przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (z ograniczeniami w przypadku wynajmowanych siedzib placówek, w szczególności w biurowcach, ponieważ możemy napotkać sprzeciw ze strony administratorów budynków)

- czytamy na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Wyszczególniono też „ogromne zagrożenie w państwach o licznej Polonii”, gdzie przy wysokiej frekwencji, wzrośnie też ryzyko zakażenia.

Sytuacja epidemiczna w zasadzie we wszystkich państwach nie jest stabilna i może się okazać, że przed dniem wyborów konieczne będzie przeprowadzenie zmiany rozporządzenia dodając bądź odejmując kolejne obwody

- czytamy.

Chętnych do komisji brak, nie ma na środki ochrony

To nie koniec kłopotów. Konsulowie zgłosili, że jest też problem z obsadą obwodowych komisji wyborczych.

- Osoby wcześniej deklarujące pracę w OKW dziś swoje deklaracje wycofują z obawy przed koronawirusem, w trosce o swoje bezpieczeństwo – czytamy na stronie RCL.

Wybory utrudni również brak możliwości lub znaczące trudności w zakupie materiałów na potrzeby wyborów, począwszy od środków ochrony osobistej, po zamówienia pieczęci dla komisji i kart do głosowania. 

RadioZET.pl/ Legislacja.rcl.gov.pl