Zamknij

Wybory w Rzeszowie. Oficjalne wyniki i frekwencja. Konrad Fijołek prezydentem

14.06.2021 06:30
Konrad Fijołek
fot. PAP

Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa w pierwszej turze przedterminowych wyborów. Oficjalne wyniki wyborów podała w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie.

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie, uzyskując 56,51 proc. ważnie oddanych głosów. Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie podano w nocy po policzeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych. Ewa Leniart otrzymała 23,62 proc., Marcin Warchoł 10,72 proc. a Grzegorz Braun z Konfederacji 9,15 proc. 

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Jaka frekwencja?

Konrad Fijołek w pierwszej turze przedterminowych wyborów w Rzeszowie zdobył 45 059 głosów. Liczba oddanych głosów na kontrkandydatów nowego prezydenta Rzeszowa wyniosła: 

  • 18 831 głosów - Ewa Leniart, 
  • 8 546 głosów - Marcin Warchoł,
  • 7 296 głosów - Grzegorz Braun.

Jak podała Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie, uprawnionych do głosowania było 148 263 wyborców. Frekwencja w wyborach prezydenckich w Rzeszowie wyniosła 54 proc.  

Wybory w Rzeszowie

Wybory w Rzeszowie zostały zorganizowane, ponieważ rządzący miastem od 2002 roku Tadeusz Ferenc 10 lutego złożył rezygnację po tym, gdy przeszedł Covid-19. O fotel prezydenta ubiegało się czworo kandydatów: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność"; proponowany i konsekwentnie wspierany w kampanii przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050, a także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Wybory pierwotnie planowano na niedzielę 9 maja, ale z powodów epidemicznych przesunięto na 13 czerwca. Ewentualna druga tura wyborów była zaplanowana na 27 czerwca.

RadioZET.pl/PAP