Wymiana kadry w NIK. Marian Banaś zwolnił z pełnienia obowiązków cztery osoby

07.11.2019 17:51
Marian Banaś
fot. Wojtek Laski/East News

Wymiana kadry w Najwyższej Izbie Kontroli. Prezes Marian Banaś zwolnił z pełnienia obowiązków cztery osoby, które pełniły obowiązki dyrektora, jedną p.o. wicedyrektora i p.o. szefa delegatury NIK w Warszawie. 

O sprawie jako pierwszy poinformował reporter Radia ZET Mariusz Gierszewski:

Marian Banaś zaczął o osób pełniących obowiązki, ponieważ mógł ich odwołać z dnia na dzień, nie czekając na konkurs i jego ewentualne rozstrzygnięcia. Zastępuje ich za to swoimi ludźmi, oczywiście również powołanymi na pełniących obowiązki dyrektorów, które to obowiązki pełnić mogą bardzo długo bez konkursu.

Zobacz także

Porządki były możliwe dzięki temu, że Banaś zmienił wcześniej dyrektora Biura Organizacyjnego, któremu podlegają kadry. Wstawił tam swojego starego znajomego Wojciecha Jadackiego, który pracował w NIK-u za czasów prezesa Lecha Kaczyńskiego, a więc w I połowie lat 90.

Jak wyjaśnia w komunikacie Najwyższa Izba Kontroli, osoby, które pełniły dotychczas obowiązki dyrektorów i wicedyrektora wróciły na stanowiska zgodne z aktami mianowania i nie zostały zwolnione z NIK.

Zobacz także

Warto wspomnieć, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek pozostawiła natomiast bez rozpoznania wniosek prezesa Najwyższej Izby Kontroli o mianowanie dwóch nowych wiceprezesów Izby.

RadioZET.pl/MaG