Zamknij

Szturm na 500 plus i Dobry Start. Rząd chwali się gigantyczną liczbą wniosków

02.07.2019 21:13
Wypłaty 500 plus i Dobry Start lipiec 2019. Dla kogo? Jak sprawdzić status wniosku?
fot. Anna Golaszewska/East News

Wnioski o przyznanie świadczeń 500 plus i Dobry Start, czyli tzw. 300 plus, można składać przez internet od północy 1 lipca. W niewiele ponad dobę takie wnioski złożyło już ponad milion Polaków. „Rewolucja cyfrowa trwa”- oceniła we wtorek wieczorem szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa.

500 plus i Dobry Start, czyli świadczenie na wyprawkę szkolną nazywane potocznie 300 plus, cieszą się olbrzymim powodzeniem. Tylko w pierwszym dniu złożono ich prawie 700 tysięcy, z czego ponad 400 tysięcy dotyczyło programu Rodzina 500 plus.

We wtorek przed godziną 20 Bożena Borys-Szopa, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przekazała na Twitterze, że rodzice złożyli online już łącznie ponad 1,3 mln wniosków. Prawie 900 tysięcy dotyczy świadczenia 500 plus.

Zobacz także

Empatia nie działa

"Rewolucja cyfrowa trwa” – skomentowała internetowy szturm na rządowe programy minister Borys-Szopa, ale na tę „rewolucję” internauci patrzą z przymrużeniem oka. Coraz częściej skarżą się, że strona banku albo  „empatia" nie działa,albo „wyskakuje błąd”.

"Mamy sygnały, że w niektórych miejscach czasowo tych wniosków jest tak dużo, że serwery nie nadążają. Ale mamy również informacje, że cierpliwość popłaca i zachęcamy do tej cierpliwości" – mówi szefowa MRPiPS.

Jak złożyć wniosek o 500 plus? Jak sprawdzić status wniosku?

Program Rodzina 500 Plus został rozszerzony, a pieniądze przysługują również na pierwsze dziecko. Każdy, kto chce złożyć wniosek o takie świadczenie online, może to zrobić za pośrednictwem strony banku, portalu Emp@tia albo platformy usług elektronicznych ZUS.

Nowy uproszczony formularz jest niezwykle prosty do wypełnienia. Zachęcam do składania wniosków online, naprawdę nie warto czekać do sierpnia z wizytą w urzędzie

mówiła w poniedziałek minister Borys-Szopa

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, czyli lipiec i sierpień. Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Status odebrania wniosku można sprawdzić w skrzynce odbiorczej w serwisie Emp@tia.

Zobacz także

Wypłaty 500 plus i 300 plus - lipiec 2019. Kiedy wypłata od złożenia wniosku?

Świadczenia z programu Dobry Start mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu 500 plus. Nie przysługują jednak "z urzędu".

Urzędnicy wydali już pierwsze pozytywne decyzje, a wypłat 500 plus i 300 plus  można spodziewać się na koncie nawet w połowie lipca.

Dobry Start. Dla kogo 300 plus?

Świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

Zobacz także

Dobry Start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Nie obejmuje też studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

RadioZET.pl/MRPiPS/PAP/Twitter