Zamknij
37%
26%
13%
11%
6%
7%
PiS
Koalicja Obywatelska
Lewica
Konfederacja
PSL-Koalicja Polska
Inna partia
PiS
37%
Koalicja Obywatelska
26%
Lewica
13%
Konfederacja
11%
PSL-Koalicja Polska
6%
Inna partia
7%

PiS poniżej 40 proc., Koalicja Obywatelska 26 proc., Lewica z wyższym poparciem - tak przedstawiają się wyniki pierwszego sondażu partyjnego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. 

Protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego trwają od czwartku, gdy TK uznał za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Wyrok TK określił jako "całkowicie zgodny z konstytucją".

Od czwartku w całej Polsce trwają demonstracje sprzeciwu, nie tylko wobec werdyktu Trybunału, ale ogólnie przeciw trwającym od 2015 roku rządom Prawa i Sprawiedliwości. Protestujący gromadzą się w liczbie setek i tysięcy osób pod Sejmem oraz w miejscach zamieszkania i biurach poselskich polityków PiS. 

Wielu zastanawiało się, jak eskalujące w ostatnich dniach napięcie społeczne wpłyną na rozkład poparcia dla najważniejszych partii politycznych. W najbliższych dniach opublikowane zostaną zapewne sondaże różnych pracowni. Pierwszym z nich jest ten autorstwa Social Changes, zrealizowany dla portalu wpolityce.pl w dniach 23-26 października. 

Sondaż dla wpolityce.pl. PiS traci poparcie

Sondaż przedstawia, że nadal na najwyższe poparcie może liczyć PiS, na które głosować chce 37 proc. respondentów. To wynik niższy o 2 pkt proc. względem ostatniego badania i niższy niż rezultaty partii rządzącej w większości badań z ostatniego roku, gdy przekraczały one granicę 40 proc.

Druga w zestawieniu Koalicja Obywatelska może liczyć 26 proc. głosów (tyle samo, co w poprzednim badaniu), podium zamyka natomiast Lewica z wynikiem 13 proc., a więc 2 pkt proc. więcej niż ostatnio. W Sejmie znalazłyby się także ugrupowania, które już mają swoich reprezentantów na Wiejskiej. Konfederacja cieszy się uznaniem 11 proc., a PSL-Koalicja Polska 6 proc. ankietowanych. 7 proc. badanych wskazało inną partię bądź komitet.

RadioZET.pl/wpolityce.pl