Zamknij

Wyrok ws. aborcji. Polki i Polacy przeciwni decyzji Trybunału

28.10.2020 09:53
Protesty po wyroku TK
fot. PAP

59 proc. badanych daje kobietom prawo do decyzji o usunięciu ciąży w przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu - wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej". Ogółem zaś aż 74 proc. respondentów nie popiera wyroku TK, który uznał przepis zezwalający na aborcję w takim przypadku za niekonstytucyjny. 

Badani byli pytani o ocenę ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Zobacz także

Przeciwnych tej decyzji jest 74 proc. badanych (w tym 60 proc. zdecydowanie), 12 proc. popiera orzeczenie TK, a 14 proc. wskazało, że jest im to obojętne. "Z wyrokiem nie zgadzają się częściej niż inni Polacy z największych miast, z wyższym wykształceniem. Co ciekawe, elektorat PiS jest podzielony - 37 proc. popiera decyzję Trybunału, a 36 proc. nie. Wyborcy opozycji nie mają wątpliwości, tu ponad 90 proc. nie zgadza się z orzeczeniem" - podaje "GW".

Gazeta informuje, że obecnie 22 proc. Polek i Polaków popiera aborcję na żądanie (do 12. tygodnia ciąży). Całkowitego zakazu aborcji chciałoby 11 proc. badanych. Większość badanych - 62 proc. - dopuszcza aborcję tylko w określonych przypadkach.

Aborcja w Polsce: na co pozwala prawo? Najważniejsze informacje - czytaj na zdrowie.radiozet.pl

"Jakie to sytuacje? W przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki - 63 proc. W przypadku trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu - 59 proc., jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu - 54 proc. A w przypadku udokumentowanej trudnej sytuacji osobistej matki - 10 proc." - podaje "GW". Sondaż Kantar został przeprowadzony 26 i 27 października na ogólnopolskiej próbie 1 tys. badanych.

Kantar zapytał też ankietowanych, dlaczego ich zdaniem akurat teraz Trybunał wydał taki wyrok. Zdecydowana większość - 66 proc. - jest zdania, że PiS chce w ten sposób odwrócić społeczną uwagę od niewygodnych dla nich spraw (np. kwestii zarządzania państwem w dobie pandemii koronawirusa). Tylko 20 proc. badanych uważa, że to przykład konsekwentnej realizacji programu partii rządzącej. 

Protesty w całej Polsce po wyroku TK ws. aborcji

Od czwartku - od dnia decyzji TK - trwają w całej Polsce protesty. Manifestowano zarówno w dużych miastach (m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie), ale też w mniejszych ośrodkach miejskich, pod Sejmem, kościołami oraz domami i biurami poselskimi polityków PiS. 

Zobacz także

Na środę zapowiadany jest generalny strajk, a na piątek wielka manifestacja w Warszawie. Przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet - jednej z organizacji zaangażowanych w demonstracje - zaprezentowały we wtorek najważniejsze postulaty protestujących. Jednym z nich jest dymisja rządu PiS. 

RadioZET.pl/PAP/wyborcza.pl