Zamknij

ZNP o propozycji prezydenta dla nauczycieli: bierzemy to pod uwagę

Joanna Zaremba
02.04.2019 09:45
ZNP o propozycji prezydenta dla nauczycieli: bierzemy to pod uwagę
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

– Propozycja prezydenta nie może być jedynym elementem wskazującym na mechanizm podniesienia płac nauczycieli, ale bierzemy ją pod uwagę – podkreślił we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz przed rozmową ze stroną rządową.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” rozpoczęło się kolejne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego o sytuacji w oświacie. To trzecie spotkanie w ostatnich dniach poświęcone temu tematowi.

Broniarz: to byłby krok zasadny

Broniarz przed rozpoczęciem rozmów pytany był przez dziennikarzy o propozycję prezydenta Andrzeja Dudy ws. wynagrodzeń dla nauczycieli. Prezydent poinformował w poniedziałek, że zaproponował minister finansów Teresie Czerwińskiej, żeby koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli były takie jak dla nauczycieli akademickich i twórców, czyli żeby wynosiły 50 proc.

Zobacz także

Zdaniem prezesa ZNP propozycja prezydenta „nie może być jedynym elementem wskazującym na mechanizm podniesienia płac nauczycieli”.

Zobacz także

– Czekamy na skutki formalne wynikające z tej kalkulacji polegającej na obniżeniu kosztów uzyskania przychodów. To może być jeden z elementów, który wpłynie na to, że będziemy bliżej owego tysiąca złotych. Z punktu widzenia naszych oczekiwań to byłby krok zasadny, natomiast pytanie, co na to powie minister finansów – powiedział Broniarz.

Zobacz także

– Bierzemy to pod uwagę, ale tutaj głos zależy bardziej od strony rządowej – podkreślił. Jak dodał, „jeżeli pani premier (Beata) Szydło czy pani minister (Elżbieta) Rafalska przyjdą z jakimiś konkretnymi wyliczeniami wskazującymi na zasadność przyjęcia rozwiązania pana prezydenta, z każdej złotówki będziemy zadowoleni”.

RadioZET/PAP/JZ