Zamknij

Zakaz handlu w niedziele do czasowego zniesienia? Chce tego Senat

27.10.2020 08:44
Zakaz handlu w niedziele do czasowego zniesienia? Chce tego Senat
fot. Jakub Kaminski/East News

Senat wniesie do Sejmu projekt ustawy, który zakłada czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Uchwałę w tej sprawie poparło na nocnym głosowaniu 45 senatorów, 43 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Premier Mateusz Morawiecki skomentował plany Senatu - rząd nie ma w planie zmiany w tych regulacjach.

Senat skorzysta z inicjatywy ustawodawczej i wniesie o zmianę prawa w zakresie zakazu handlu w niedziele. Senatorowie podjęli na wczorajszych obradach uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Projekt senacki zakłada zniesienie zakazu handlu w niedziele, ale wyłącznie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni.

Senat chce czasowo znieść zakaz handlu w niedziele

Ma gwarantować też pracownikom handlu co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w ciągu 4 tygodni.

Zobacz także

Autorzy projektu zakładają, że otwarcie placówek handlowych w niedziele rozrzedzi liczbę klientów przebywających w tych placówkach, a także zmniejszy kolejki w dniach poprzedzających.

Premier: Zniesienie zakazu handlu w niedzielę nie jest brane pod uwagę

Do inicjatywy Senatu odniósł się na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Rząd nie bierze na razie pod uwagę zniesienia zakazu handlu w niedziele - powiedział lakonicznie, bez rozwinięcia, szef rządu.

RadioZET.pl/PAP