Zamknij

Biedroń wystartuje na prezydenta? Zandberg: wybory do Sejmu nie są ostatnie

07.08.2019 09:16
Robert Biedroń i Adrian Zandberg
fot. Jacek Dominski/Reporter

– Jesienne wybory parlamentarne nie są ostatnimi, które nas czekają. To z tymi kolejnymi nadchodzącymi wyborami związana jest w dużym stopniu decyzja o niewystawieniu lidera Wiosny Roberta Biedronia na listach Lewicy w wyborach do Sejmu – powiedział w środę jeden z liderów Lewicy Adrian Zandberg. Tym samym zasugerował, że prawdą są pojawiające się w mediach pogłoski o kandydaturze Roberta Biedronia w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. 

Ugrupowania lewicowe, na czele z SLD, Wiosną Roberta Biedronia i Lewicą Razem, wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych jako Komitet Wyborczy Lewica, przy czym bazę organizacyjno-prawną startu stanowić będą struktury SLD. Oznacza to, że lewicowy komitet obowiązywać będzie próg wyborczy 5-procentowy, a nie obowiązujący koalicje próg 8-proc., natomiast subwencja budżetowa – przysługująca w razie przekroczenia progu 3 proc. głosów – trafi na konto SLD.

Zobacz także

W poniedziałek Lewica ogłosiła skład swojego sztabu wyborczego. Pokieruje nim Robert Biedroń, który ostatecznie nie będzie kandydował do Sejmu. W skład sztabu wyborczego KW Lewica wejdą m.in. reprezentanci Unii Pracy, Inicjatywy Feministycznej, PPS, Twojego Ruchu, Kongresu Świeckości i stowarzyszenia „Ordynacka”.

Zandberg o lewicy i Biedroniu

Odnosząc się w środowej rozmowie z radiową Trójką do informacji, że lider Wiosny nie znajdzie się na listach wyborczych Lewicy do Sejmu, Zandberg zapewnił, że była to „wspólna decyzja” partnerów tworzących komitet. „Ona ma kilka kontekstów. Jednym z tych kontekstów jest doświadczenie Roberta, jeżeli chodzi o mobilizowanie ludzi do działania. Uznaliśmy, że w tym miejscu, będąc na czele zaplecza, które poprowadzi Lewicę do parlamentu, Robert będzie mógł w tej kampanii sprawdzić się najlepiej” – tłumaczył polityk.

Jak dodał, drugim czynnikiem jest „kwestia przyszłości”. „To nie są ostatnie wybory, które nas czekają” – doprecyzował. „To z tymi kolejnymi wyborami, jakie czekają nas po wyborach parlamentarnych – mówił Zandberg – związana jest w dużym stopniu decyzja o niekandydowaniu do Sejmu”. Pod koniec lipca o tym, że Biedroń ma być kandydatem lewicy na prezydenta w przyszłorocznych wyborach, „w zamian ustępując pola Adrianowi Zandbergowi i Włodzimierzowi Czarzastemu w wyborach parlamentarnych”, napisała, powołując się na nieoficjalne źródła, „Gazeta Wyborcza”.

Zobacz także

Lider Lewicy Razem odnosił się też w wywiadzie do pytań dotyczących formuły startu Lewicy w jesiennych wyborach. „Nikt nie jest tu pod niczyimi skrzydłami i nikt nie będzie próbował tu nikogo zdominować, bo gdyby tak się stało, gdyby ktoś chciał zdominować innych albo tych innych pożreć, to ta cała misterna układanka po prostu by się posypała. To jest siła tego projektu, bo tak jak jesteśmy we trzy partie, to wiemy, że gdyby którykolwiek z klocków wypadł z tej układanki, to byłoby to dla tej listy katastrofą. A jeśli się to wie, jeśli ludzie wiedzą, że muszą postępować w sposób ostrożny, rozważny i partnerski, to daje to szansę, żeby to, co robimy, było trwałe” – przekonywał.

RadioZET.pl/PAP