Zamknij

Zaprzysiężenie rządu w czasie pandemii. Nowi ministrowie powołani

Magdalena Barszczak
06.10.2020 14:26
zaprzysiężenie rządu
fot. PAP/Radek Pietruszka

Zaprzysiężenie rządu. W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów. - Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem - powiedział prezydent Andrzej Duda. Na uroczystości nie było zakażonego koronawirusem Przemysława Czarnka, który ma być ministrem edukacji i nauki.

Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje nowym ministrom, którzy będą tworzyć rząd. Premier Mateusz Morawiecki powołany został też na stanowisko ministra cyfryzacji. Jarosław Kaczyński objął urząd wiceprezesa rady ministrów. Według dotychczasowych doniesień lider PiS ma stanąć na czele komitetu spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i obrony narodowej.

Rekonstrukcja rządu. Prezydent powołał nowych ministrów

Piotr Gliński objął stanowisko ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Będzie jednocześnie kontynuował pracę na stanowisku wicepremiera oraz przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Jarosław Gowin został wicepremierem oraz ministrem rozwoju, pracy i technologii. Tadeusz Kościński objął urząd ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej. Michał Kurtyka został ministrem klimatu i środowiska. Marlena Maląg została powołana na stanowisko ministra rodziny i polityki społecznej. 

Grzegorz Puda został ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, a Michał Cieślak i Michał Wójcik  - ministrami-członkami rady ministrów. Wszyscy politycy złożyli przysięgę. 

"To bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym państwie codziennością i dlatego zapewne jest ważnym momentem, który - mam nadzieję - spotkał się dziś z tą piękną pogodą na dobry omen, na to, aby taka właśnie piękna pogoda w szerokim tego słowa znaczeniu przyświecała Polsce, polskiemu społeczeństwu, Zjednoczonej Prawicy i polskiemu rządowi na ten cały czas najbliższych lat urzędowania, tego państwu z całego serca życzę" - powiedział prezydent.

Pierwotnie uroczystość miała się odbyć w poniedziałek, jednak tego dnia rano Przemysław Czarnek poinformował, że ma dodatni wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Mateusz Morawiecki zwrócił się zatem do prezydenta Andrzeja Dudy o wyznaczenie innego terminu dokonania zmian w Radzie Ministrów, a powiatowy inspektor sanitarny przeprowadził postępowanie epidemiologiczne, które miało na celu wskazanie osób narażonych na zakażenie i wyznaczył osoby do ewentualnej kwarantanny i badań. 

W wyniku tego postępowania na kwarantannę zostali skierowani: wicepremier Jacek Sasin, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, odchodzący szef MEN Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP