Zamknij

Zaskakująca propozycja Kaczyńskiego. Chce zmienić sposób liczenia głosów

PAP
24.09.2022 18:10

Jestem przekonany, że uczciwe wybory wygramy my. A jeśli my wygramy, to wygra Polska - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy. Szef rządzącej partii zapowiedział również ustawę zmieniającą sposób liczenia głosów oraz utworzenie "korpusu ochrony wyborów".

Jarosław Kaczyński
fot. PAP/Przemysław Piątkowski

- Wybory mogą się zakończyć pomyślnie. Wszystko jedno, czy oni się zjednoczą od Sasa do Lasa, czy się nie zjednoczą, to my możemy wygrać - oznajmił Jarosław Kaczyński
 
Prezes PiS podkreślił jednak, że aby tak się stało, potrzebna jest praca. - I tu zwracam się przede wszystkim do członków naszej partii i jej sympatyków. Trzeba mówić, trzeba walczyć z tym gigantycznym kłamstwem, przemalowywaniem się. Trzeba się nie dać oszukiwać. I to jest pierwsza sprawa - mówił.

Kaczyński chce ustawy o zmianie sposobu liczenia głosów

Kaczyński dodał, że jest i druga sprawa. - Otóż jest to sprawa wyborów, ich przebiegu, ich ochrony. (…) Musimy stworzyć korpus ochrony wyborów. Jest dwadzieścia kilka tysięcy komisji obwodowych. W każdej powinny być dwie osoby od nas - wyjaśnił. 

Zapowiedział, że rządząca koalicja przygotuje ustawę, która wprowadzi zmiany w sposobie liczenia głosów, "tak, żeby był on bardziej transparentny” niż obecny. - Wprowadzimy różne rygory, żeby nie można było robić różnych nieładnych rzeczy, bo z pewnym sceptycyzmem patrzymy na wyniki niektórych wyborów, w szczególności samorządowych - zaznaczył

 - My nikogo nie namawiamy, żeby nam przy liczeniu pomagał, my chcemy, żeby było to uczciwie policzone - zapewnił prezes PiS. - My mamy prawo wybrać władze. I to musimy przeprowadzić w praktyce, jestem przekonany, że uczciwe wybory wygramy my. (…) A jeśli my wygramy, to wygra Polska. Niech żyje Polska - przemawiał.

Prezes PiS zapowiedział wzmocnienie armii i poprawę działania SOR-ów

Kaczyński zapewnił, że będą podejmowane kolejne działania na rzecz wzmocnienia sił zbrojnych. - Nasze zbrojenia mogą budzić różnego rodzaju opory, będzie być może trzeba podejmować także mniej popularne decyzje, bo nasza armia musi być liczna. Musimy być po prostu przygotowani. To jest nasz obowiązek, to jest nasza odpowiedzialność. Dlatego nasz rząd (…), nasz obóz polityczny musi wziąć za to odpowiedzialność - zaznaczył. 
 
Wskazał, że wśród spraw, które należy poprawić, jest funkcjonowanie publicznej służby zdrowia. - Trzeba podjąć te sprawy, które nie do końca zostały załatwione, jak choćby służbę zdrowia - wskazał. Przypomniał, że w 2023 roku wzrosną nakłady na ten sektor. 
 
Zwrócił uwagę, że "do poprawienia jest działalność SOR-ów". - Trzeba tu będzie wiele zrobić i my się na pewno przed tym nie cofniemy - zapewnił.

loader

RadioZET.pl/PAP/oprac. AK