Co dalej z sędzią Juszczyszynem? Izba Dyscyplinarna SN zdecydowała

Magdalena Kulej
23.12.2019 14:31
Paweł Juszczyszyn
fot. PIOTR PLACZKOWSKI/REPORTER

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia pod koniec listopada został zawieszony w orzekaniu przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

Sędzia Paweł Juszczyszyn od prawie miesiąca nie może orzekać. To po decyzji prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, członka nowej KRS.

Wcześniej Juszczyszyn został odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do Sądu Okręgowego, gdy zażądał od Kancelarii Sejmu listy poparcia do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości nie uzasadniło powodów cofnięcia tej delegacji. Resort podał jedynie podstawę prawną swojej decyzji - art. 70 ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi o tym, że MS w każdej chwili może cofnąć sędziemu delegację.

Sam Juszczyszyn podkreślał, że „sędzia nie może bać się polityków" i apelował do wszystkich sędziów, by "nie dali się zastraszyć". Kilka dni później przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed ministerstwem sprawiedliwości odbyły się protesty.

RadioZET.pl