Zamknij

Zbigniew Rau - kim jest nowy szef MSZ? [SYLWETKA]

20.08.2020 18:50
Zbigniew Rau
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Zbigniew Rau zostanie nowym ministrem spraw zagranicznych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rau zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który w czwartek złożył dymisję. 

Zbigniew Rau nowym szefem MSZ - taką decyzję ogłosił podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rau będzie następcą Jacka Czaputowicza, który pełnił funkcję szefa polskiej dyplomacji od stycznia 2018 roku. Swoją dymisję złożył jeszcze tego samego dnia. 

Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi

- powiedział premier. Podkreślił, że zajmował się on sprawami zagranicznymi przez wiele lat swojego życia zawodowego. Dodał też, że kandydatura ta była konsultowana z prezydentem Andrzejem Dudą. 

Zbigniew Rau - kim jest nowy szef MSZ?

Zbigniew Rau jest prawnikiem, nauczycielem akademickim. Od 2006 roku jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

Zobacz także

Był stypendystą i wykładowcą wielu uczelni europejskich, w tym w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii. Pracował m.in. w Max-Planck-Institut fuer Geschichte w Getyndze, Trinity College w Cambridge oraz na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Od 1995 r. pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. myśli Johna Locke'a i Alexisa de Tocqueville'a oraz teorii liberalizmu.

Zobacz także

Zbigniew Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ "Solidarność". Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej. Od 2005 r. związany z Prawem i Sprawiedliwością. Był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich i uzyskał mandat senatora w 2005 r. W latach 2015-2019 sprawował funkcję wojewody łódzkiego. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i został powołany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. 

RadioZET.pl/PAP