Zamknij

Zbigniew S. ponownie zatrzymany. Grozi mu do 15 lat więzienia

15.10.2020 15:35
Zbigniew S. ponownie zatrzymany
fot. LUKASZ SZELAG /REPORTER

Zbigniew S. został dziś zatrzymany na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Chodzi o śledztwo ws. sprawie przywłaszczenia 253 tysięcy złotych na szkodę fundacji przez siebie prowadzonej - poinformowała Prokuratura.

Zbigniew S. ponownie zatrzymany. Jak przekazała w komunikacie przesłanym do PAP Prokuratura Regionalna w Lublinie, do zatrzymania Zbigniewa S. doszło w czwartek.

"Po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Lublinie Zbigniew S. usłyszał zarzuty działania na szkodę fundacji swojego imienia, przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z wpłat od darczyńców, uczynienia sobie z tego procederu stałego źródła dochodu, a także prania pieniędzy" - podano w komunikacie. Dodano, że z poczynionych ustaleń wynika, że zarzucanych mu przestępstw S. dopuścił się w warunkach recydywy.

Zbigniew S. znowu zatrzymany. Grozi mu do 15 lat więzienia

"Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Lublin–Zachód w Lublinie z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania" - poinformowana Prokuratura Regionalna w Lublinie.

Zobacz także

Według ustaleń śledczych, Zbigniew S. zarządzając swoja fundacją w okresie od 2 października do 27 grudnia 2019 roku, zorganizował co najmniej 23 zbiórki pieniędzy. "Były to akcje promocyjne na różne cele charytatywne np. na budowę lub dokończenie budowy domu dla potrzebujących, dla chorego na białaczkę i nowotwór jelita, na zakup protezy nogi, na rehabilitację, a także na pokrycie długów i jedzenie dla potrzebujących" - wyliczono w komunikacie.

ZOBACZ TAKŻE. Rodzina Zbigniewa S. zatrzymana. "Ziobro, zwolniłeś u mnie wszelkie hamulce!"

"Jednocześnie z analizy rachunków fundacji wynika, iż w okresie od 21 października do 29 grudnia 2019 roku Zbigniew S. przywłaszczył sobie łącznie 253 tysiące złotych pochodzące z wpłaconych przez darczyńców na konta fundacji pieniędzy, wykorzystując do przestępczego procederu kartę płatniczą fundacji oraz dokonując przelewów z konta fundacji" - podała prokuratura.

Prokuratura: Zbigniew S. od 2000 do 2020 roku usłyszał 20 orzeczeń skazujących

Jak ustalili śledczy, S. miał przeznaczyć 217 tys. zł z przywłaszczonych pieniędzy na zakup żetonów do gry w jednym z warszawskich kasyn. "Pozostałe pieniądze rozdysponował poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 11 tysięcy złotych oraz zapłatę honorarium adwokackiego i zwrotu kosztów procesowych w prywatnej sprawie w wysokości 25 tysięcy złotych" - wskazano.

Śledczy w komunikacie wysłanym do PAP przypomnieli, że w okresie od 2000 do 2020 roku sądy różnych instancji wydały wobec Zbigniewa S. 20 orzeczeń skazujących. "Jako skazany odbywał on wielokrotnie kary bezwzględnego pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności; wymierzano mu również grzywny" - podkreślono, dodając, że S. był karany m.in. za oszustwa czy przywłaszczenia, oraz za fałszowanie dokumentów, czy składanie fałszywych zeznań.

ZOBACZ TAKŻE. Zbigniew S. spotkał Kuchcińskiego. ''Pan przekaże Ziobrze trzy ch**e ode mnie''

"Jako pensjonariusz zakładów karnych Zbigniew S. nigdy nie był nagradzany, zaś wymierzono mu 51 kar dyscyplinarnych. W trakcie odbywania kary nie przestrzegał on obowiązującego porządku i dyscypliny, posługiwał się agresją werbalną i groźbami, był niezdyscyplinowany i wulgarny" - przekazano. Za zarzucane mu czyny grozi do 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/ PAP/ Prokuratura Regionalna w Lublinie