Zamknij

Zbigniew Ziobro: "Członkostwo w UE? Nie za wszelką cenę"

06.08.2021 09:03
Zbigniew Ziobro o członkostwie Polski w UE
fot. PAP

Polska nie może ulegać TSUE – przestrzegł w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski zareagował na decyzję pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, która zarządziła zamrożenie powołanej za rządów PiS Izby Dyscyplinarnej SN, zgodnie z wyrokiem TSUE.

Zbigniew Ziobro udzielił kolejnego wywiadu, w którym podkreśla swój eurosceptycyzm. Minister sprawiedliwości stwierdził, że UE zahamowała forsowaną przez PiS reformą sądownictwa.

- Jestem zdecydowanym przeciwnikiem ulegania bezprawnym szantażom Unii Europejskiej realizowanym przez TSUE. Widać przecież jak na dłoni, że nie przyniosła efektów prowadzona w ostatnich latach polityka ustępstw wobec kolejnych żądań Brukseli. Gdybyśmy robili swoje, a nie ustępowali i wycofywali się z planowanych zmian, to reforma wymiaru sprawiedliwości dawno byłaby zakończona. A tak zamiast sukcesu mamy kolejne problemy – powiedział w "Rz" Zbigniew Ziobro.

Zbigniew Ziobro chce wyjścia Polski z UE. "Członkostwo? Nie za wszelką cenę"

W jego ocenie " Unia Europejska, która ma w zwyczaju odmieniać demokrację przez wszystkie przypadki, podważa wprowadzenie mechanizmu, który demokratyzuje sądownictwo w Polsce". – Wobec nas Unia stosuje inne miary. Dlaczego jako Polacy mamy się godzić na gorsze traktowanie?! Do tego sprowadza się główny punkt sporu, a nie tylko do kwestii organizacji Sądu Najwyższego. TSUE mówi, że tego, co wolno Niemcom, Holendrom czy Hiszpanom, nie wolno Polakom. To kolonialna mentalność, która nie ma nic wspólnego z prawem – konkludował w swoim stylu Ziobro.

Jego zdaniem odpuszczenie reformy sądownictwa oznacza zgodę na "podobne traktowanie w każdej innej sprawie". – Będą równi i równiejsi, lepsi i gorsi. Interesy finansowe, gospodarcze, także kulturowe jednych będą traktowane z respektem, a inni będą sprowadzani do podrzędnej roli. Tej granicy nie można przekraczać. Zgoda na orzecznictwo TSUE prowadzi do segregacji państw i obywateli – ocenił.

Postawił w tym miejscu w wątpliwość członkostwo Polski w UE. – Za wszelką cenę powinniśmy dążyć do tego, by bronić naszej podmiotowości i pozycji w UE. W przeciwnym razie Polska i Polacy będą tracić na członkostwie w UE. A więc – być, ale nie za wszelką cenę. Takie jest stanowisko Solidarnej Polski, bo nie mówię tego w imieniu rządu czy współkoalicjantów – odpowiedział szef Solidarnej Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/Rp.pl