Zamknij

Odmówił druku plakatów LGBT. Minister wstawia się za drukarzem

05.07.2019 14:20
Odmówił druku plakatów LGBT. Minister wstawia się za drukarzem
fot. East News

Ciąg dalszy słynnej sprawy drukarza z Łodzi. Za mężczyzną, który odmówił usługi – druku plakatów LGBT – powołując się na klauzulę sumienia, wstawia się minister sprawiedliwości. Niedawno Trybunał Konstytucyjny uznał przepis kodeksu wykroczeń, karzący za odmowę wykonania usługi bez przyczyny, za niezgodny z prawem.

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro osobiście angażował się w tę sprawę. Sprawa przewinęła się przez wszystkie instancje sądów powszechnych. Sąd Najwyższy oddalił kasację Ziobry.

Nowy kierunek nadało jednak niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że przepis Kodeksu wykroczeń karzący za odmowę wykonania usług bez przyczyny jest niezgodny z Konstytucją.

Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym pan minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił skierować wniosek o wznowienie postępowania na korzyść drukarza z Łodzi.

Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości

– Jak wiemy, […] chodziło tutaj o przepis, na podstawie którego drukarz z Łodzi został skazany za działania sprzeczne z jego sumieniem, chodziło tutaj o promowanie ideologii LGBT – precyzował Romanowski.

Jednym ze skutków wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest możliwość składania wniosków o wznowienie postępowań, a docelowo uchylenie zapadłych wyroków wobec osób, które zostały skazane na podstawie zakwestionowanego przepisu.

RadioZET.pl/PAP