Zamknij

Zbigniew Ziobro pożegna się z rządem? Fogiel: decyzja za kilka dni

18.09.2020 16:55
Zbigniew Ziobro
fot. Zbyszek Kaczmarek /REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość już wkrótce może zdecydować się na rząd mniejszościowy bez udziału Solidarnej Polski i Porozumienia. Oznacza to, że stanowisko ministra sprawiedliwości straci m.in. Zbigniew Ziobro. W ocenie wicerzecznika PiS Radosława Fogla, sytuacja wynikająca z postawy dotychczasowych koalicjantów jest "smutna i oburzająca". Decyzja w sprawie przyszłości Ziobry w rządzie ma zapaść w ciągu kilku dni.

Zbigniew Ziobro już niebawem może pożegnać się z rządem a wraz z nim inni politycy Solidarnej Polski i Porozumienia Jarosława Gowina. Na konferencji prasowej "ziobrystów" poseł Michał Wójcik zapewniał, że jego formacja była lojalnym partnerem PiS.

"Pięć lat temu zdecydowaliśmy jako Solidarna Polska, żeby być razem z naszymi partnerami, powiem więcej z naszymi przyjaciółmi z PiS i z Porozumienia w jednej koalicji w Zjednoczonej Prawicy. Zawarliśmy porozumienie, żeby zmieniać Polskę" - mówił Wójcik.

Solidarna Polska poza rządem? Fogiel: ich postawa "smutna i oburzająca"

Jak jednak podkreślił polityk SP, jego ugrupowanie nigdy nie zgodzi się na ustawę wprowadzającą bezkarność urzędników. "Solidarna Polska nigdy nie głosowała, nie głosuje i nigdy nie zagłosuje za jakimkolwiek przepisem, które naruszałby tę fundamentalną zasadę" - oświadczył wiceszef SP. Dziękował kierownictwu PiS za wycofanie projektu, któremu sprzeciwił się zarówno minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jak i cała Solidarna Polska.

Zobacz także

Do zarzutów "ziobrystów" zdecydowanie odnieśli się jednak politycy PiS - Radosław Fogiel i Łukasz Schreiber. W ocenie Fogla, postawa Solidarnej Polski jest "smutna i oburzająca".

Sytuacja jest dla nas smutna i oburzająca, że mamy odnosić się do zarzutów kolegów z Solidarnej Polski, które nie są oparte na faktach. Treść przepisu proponowali przedstawiciele Solidarnej Polski, mamy na to dowody. Także zarzuty naszych koalicjantów, czy już byłych koalicjantów, są nieuprawnione i niesprawiedliwe.

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS

Pytany o słowa wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, że dymisja ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (SP) byłaby dobrym prezentem dla PO, oświadczył, że "byłby dalece ostrożny w mówieniu o prezencie dla Platformy Obywatelskiej w momencie, kiedy na tej samej konferencji, Wójcik i jego koledzy z Solidarnej Polski używali tych samych argumentów, których używa wspomniana Platforma Obywatelska do ataków na PiS".

Zobacz także

Fogiel wskazał również, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania kierownictwa PiS, które podejmie decyzję ws. ewentualnego odwołania Ziobry.

Jak dodał, "politycy SP ustawili się w jednym rzędzie z tymi, którzy atakowali Zjednoczoną Prawicę. Środki i kierunek działań zaprezentowane podobne."

Schreiber o projekcie dotyczącym odpowiedzialności urzędników: życie ludzkie ważniejsze niż procedury

Schreiber odnosił się w czasie konferencji do zarzutów opozycji i Solidarnej Polski, że projekt miałby wprowadzać "bezkarność urzędników". Zaprezentował także poprawkę przyjętą w toku prac komisji finansów publicznych, zgodnie z którą rozszerzony zostaje funkcjonujący w obiegu prawnym "stan wyższej konieczności" o pandemię koronawirusa.

Zobacz także

"Uznajemy, że dobro i życie ludzkie zawsze dla nas były, są i będą ważniejsze niż kwestie proceduralne" - mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Przytoczył treść poprawki, w której wyłączone zostały kwestie działania urzędników prowadzące do osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej oraz naruszeń dyscyplinarnych, jako te, które będą uznawane za przestępstwo.

Zobacz także

Schreiber dodał, że projekt ma pomóc urzędnikom, ale także podmiotom gospodarczym i spółkom, które działają w stanie wyższej konieczności, a do statutu mają wpisane kwestie ochrony zdrowia.

"To nie ma nic wspólnego z czyjąkolwiek bezkarnością" - przekonywał polityk PiS.

RadioZET.pl/ PAP/ Onet.pl