Zamknij

Zełenski powitany w Warszawie. O czym porozmawia z Dudą?

31.08.2019 11:39
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Andrzej Duda przywitał w sobotę przed południem Wołodymyra Zełenskiego. To pierwsza oficjalna wizyta nowego prezydenta Ukrainy w Polsce. O czym będą rozmawiać prezydenci?

Wołodymyr Zełenski, zaprzysiężony w maju na prezydenta Ukrainy, rozpoczął w sobotę pierwszą oficjalną wizytę w Warszawie. W planie m.in. rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudąoficjalne śniadanie wydawane przez prezydenta Polski na cześć prezydenta Ukrainy, a po południu spotkanie z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Kolejnego dnia, w niedzielę, prezydent Ukrainy weźmie udział w uroczystościach na pl. Piłsudskiego w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego, to niezwykle ważna wizyta, bo Duda będzie pierwszym rozmówcą prezydenta Zełenskiego po tym, jak przejął on pełną odpowiedzialność za politykę ukraińską. 

Prezydenci będą rozmawiać przede wszystkim na temat planów politycznych zwycięskiego obozu na Ukrainie, bo na najbliższe lata to on przejął pełną odpowiedzialność za politykę ukraińską. To dotyczy kwestii bezpieczeństwa, relacji Ukrainy z Rosją, konfliktu na wschodniej Ukrainie, bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i całego regionu

powiedział Szczerski

Jak dodał, strona polska będzie oczekiwać deklaracji o prozachodnim nastawieniu prezydenta Ukrainy. Poruszony ma też zostać temat zniesienia zakazu prowadzenia przez stronę polską prac poszukiwawczych i ekshumacji ofiar konfliktów, które pochowane są na terytorium Ukrainy. "Pan prezydent będzie bardzo silnie akcentował to, że już poczynione uzgodnienia powinny być realizowane, bo to buduje wiarygodność" - dodał prezydencki minister.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP