Zamknij

Ziobro uderza w Unię po wyroku TK. "Ważne orzeczenie wobec narastającej agresji"

08.10.2021 16:54
Zbigniew Ziobro
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

– To bardzo ważne orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego wobec tej narastającej prawnej agresji ze strony agend Unii Europejskiej – powiedział na konferencji prasowej w piątek Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do orzeczenia ws. prymatu prawa krajowego nad unijnym.

Zbigniew Ziobro pozytywnie odniósł się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre zapisy Traktatu o Unii Europejskiej za niezgodne z polską konstytucją. Wniosek w tej sprawie złożył premier Mateusz Morawiecki.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa unijnego

– Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że to konstytucja jest najwyższej rangi aktem prawnym w Polsce, nie traktaty międzynarodowe – uważa minister sprawiedliwości. – To bardzo ważne orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego wobec tej narastającej prawnej agresji ze strony agend Unii Europejskiej – dodał Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości sformułował zarzut, że odbywa się to „przy wsparciu Berlina i innych stolic europejskich”, których celem jest „traktowanie Polski jako państwa quasi kolonialnego”. – Państwa, które ma nad sobą jeszcze wyższe akty prawne pochodzące z organów, których polscy obywatele nie kontrolują, nad którymi nie mają władztwa i nie mogą ich zmieniać w drodze wyborów – uważa Ziobro.

Komentarz ministra Zbigniewa Ziobry

– Istotą demokracji jest to, że to wyborcy w Polsce, w głosowaniu tajnym, mają prawo wybierać swoich przedstawicieli. A mają też prawo w określonych w konstytucji rygorach zmieniać ten najwyższy akt prawny regulujący funkcjonowanie polskiego państwa. I tym aktem prawnym jest konstytucja – dodał minister sprawiedliwości.

– Żeby odebrać tę podstawową zasadę świadczącą o suwerenności państwa polskiego Polakom, oznaczałoby to, że musimy ją oddać i dać, nieznanym nawet w większości z imienia i nazwiska brukselskim urzędnikom. Eurokratom, którzy mogliby decydować o tym czy polska konstytucja i w jakim zakresie jest wiążąca, ważna – powiedział Ziobro. Według ministra oznaczałoby to, że „niektórzy mogliby konstytucję dowolnie uchylać”.

Trybunał w pełnym składzie rozpatrzył wniosek premiera o zbadanie zgodności z konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej, m.in. zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich. Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne złożyli Piotr Pszczółkowski oraz Jarosław Wyrembak.

RadioZET.pl