Zamknij

To koniec Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Duda podjął decyzję

PAP
13.06.2022 21:03

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformował w poniedziałek PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Andrzej Duda
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym. Została ona skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji jest likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Duda podpisał ustawę o zmianach w Sądzie Najwyższym

W ciągu pół roku od wejścia w życie noweli będzie możliwość wznowienia spraw sędziów ukaranych dyscyplinarnie prawomocnymi orzeczeniami Izby Dyscyplinarnej lub tych, którym uchylono immunitety.

Zmian w ustawie o SN oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, 29 poprawek wprowadził Senat.

W czwartek 23 z nich zostało odrzuconych przez Sejm; poparcia nie zyskały kluczowe poprawki dotyczące m.in. unieważnienia orzeczeń likwidowanej Izby Dyscyplinarnej.

Kilka dni temu Andrzej Duda, pytany, czy podpisze przyjętą przez parlament nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym, odpowiedział, że postara się ją jak najszybciej przeanalizować. Dodał, że "rozstrzygnięcie nastąpi najszybciej, jak to będzie możliwe".

loader

RadioZET.pl/ Sylwia Dąbkowska-Pożyczka (PAP)