Zamknij

Zmiana w Kancelarii Prezydenta. Duda odwołał z funkcji swojego ministra

28.06.2022 13:16
adam kwiatkowski
fot. Pawel Wodzynski /East News

Adam Kwiatkowski nie będzie już sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda odwołał go z funkcji. Dotychczasowy prezydencki minister obejmie teraz stanowisko nowego ambasadora Polski przy Stolicy Apostolskiej, będzie też doradcą społecznym prezydenta.

Adam Kwiatkowski odchodzi z Kancelarii Prezydenta. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że postanowienie prezydenta o odwołaniu Kwiatkowskiego zostało wydane w poniedziałek 27 czerwca, a wejdzie w życie w czwartek. Jednocześnie Kwiatkowski został powołany na doradcę społecznego prezydenta.

Kwiatkowski został też odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie państwowej i publicznej oraz za działalność na rzecz środowiska polonijnego.

Adam Kwiatkowski odchodzi z Kancelarii Prezydenta

Andrzej Duda podziękował Kwiatkowskiemu za prawie siedem lat współpracy w Kancelarii Prezydenta. - Chciałem ci z tego miejsca z całego serca podziękować w imieniu (pierwszej damy) Agaty (Kornhauser-Dudy) i swoim za całą prace, którą wykonałeś dla Rzeczypospolitej przez ten czas, dla Polaków mieszkających poza granicami, dla Polonii, a także wspierając nas w naszych działaniach - powiedział prezydent.

ZOBACZ TAKŻE: Dymisja Ziobry coraz bliżej. Kaczyński knuje z Kukizem, w tle Agnieszka Ścigaj

Podkreślił, że przyznał Kwiatkowskiemu odznaczenie państwowe nie tylko w uznaniu za pracę w Kancelarii Prezydenta, ale również za wcześniejszą aktywność na rzecz Polski. - Było nam trudno przyjąć z Agatą tę decyzję, że chcesz dokonać zmiany, ale nigdy nie mieliśmy cienia wątpliwości, że jest ona całkowicie dla nas zrozumiała - powiedział prezydent nawiązując do objęcia przez Kwiatkowskiego funkcji ambasadora przy Stolicy Apostolskiej.

Pod koniec maja Kwiatkowski odebrał z rąk szefa MSZ Zbigniewa Raua nominację na nowego ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Będzie nowym ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Kawalerów Maltańskich. Zastąpi Janusza Kotańskiego, który ambasadorem był od 2016 roku.

Kwiatkowski jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odpowiadał m.in. za sprawy związane z Polonią. Wcześniej, od 2015 do 2017 r., pełnił funkcję szefa gabinetu prezydenta.

RadioZET.pl/ Karol Kostrzewa (PAP)

C