Zamknij

"Zostaliśmy zaatakowani". Premier zarzuca Kremlowi inspirowanie cyberataków

18.06.2021 15:15
Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

- Dziś dajmy pracować służbom, identyfikować dowody, zbierać dowody, wyjaśniać, zabezpieczać wiele skrzynek, które padły ofiarą ataku hakerskiego z zewnątrz, inspirowanego na Kremlu - powiedział premier Mateusz Morawiecki o cyberatakach, które według służb miały zostać przeprowadzone z terytorium Federacji Rosyjskiej. Wcześniej w tej sprawie oświadczenie wydał wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

Mateusz Morawiecki, powołując się na analizę ABW, stwierdził, że cyberataki na Polskę nastąpiły "w szerokim rozumieniu" z terytorium Federacji Rosyjskiej. - Zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo i państwo - podkreślił szef rządu.

Premier o cyberatakach z Federacji Rosyjskiej: zostaliśmy zaatakowani jako państwo

"Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że analiza danych, które przedstawiają nam służby, jak również służby krajów zaprzyjaźnionych, partnerskich, potwierdza niestety tę tezę, że polscy politycy, urzędnicy, różnych opcji politycznych, ale w szczególności rządzący, zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo, jako państwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy" - dodał Morawiecki.

Premier zapewnił, że z potknięć i błędów w tej kwestii zostaną wyciągnięte wnioski. "Dziś dajmy pracować służbom, identyfikować dowody, zbierać dowody, wyjaśniać, zabezpieczać wiele skrzynek, które padły ofiarą ataku hakerskiego z zewnątrz, inspirowanego na Kremlu" - powiedział Morawiecki.

Wcześniej oświadczenie w tej sprawie wydał wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. "Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi mi przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego informuję, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego" napisał wicepremier. Kaczyński zaznaczył w oświadczeniu, że atak został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej, a jego skala i zasięg są szerokie.

Radio ZET.pl/PAP