Zamknij

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz na sejmowej podłodze. Tak czekała na głosowanie

17.09.2020 23:26
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz
fot. Twitter.com/Zuzanna Rudzińska-Bluszcz

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich siedząc na sejmowej podłodze czekała na wieczorne głosowanie ws. powołania RPO. Ostatecznie punkt został zdjęty z porządku głosowań. 

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniowała w czwartek negatywnie wniosek o powołanie Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz na stanowisko rzecznika praw obywatelskich. Jej kandydatura była jedyną zgłoszoną w przewidzianym terminie, którą poparło 700 organizacji pozarządowych.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz Rudzińska-Bluszcz oświadczyła, że chce być rzecznikiem wszystkich stron. Wskazała na kilka wyzwań strategicznych dla praw i wolności w Polsce w dziedzinach: edukacji, ochrony zdrowia, wsparcia dla seniorów, ochrony środowiska i zmian klimatycznych oraz bezpieczeństwa w internecie. Podkreśliła, że "chciałaby, aby ten urząd – na miarę XXI wieku – był otwarty, a nie odległy siłą swojego autorytetu i powagi". W głosowaniu nad jej kandydaturą wzięło udział 22 posłów. Za pozytywną rekomendacją było dziewięciu posłów, przeciw - trzynastu. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W konsekwencji Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała wniosek w sprawie powołania na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

Zobacz także

Początkowo na stronie Sejmu w porządku głosowań został zamieszczony punkt o powołaniu RPO. Wieczorem punkt został zdjęty. ''Godz. 21:15, Sejm RP. Jedyna kandydatka na RPO. Czekamy na jakiekolwiek oficjalne informacje, czy dziś odbywa się głosowanie dot. wyboru Rzecznika'' - napisała Rudzińska-Bluszcz na Twitterze, pokazując zdjęcie, na którym siedzi na sejmowej podłodze.

Kadencja obecnego RPO Adama Bodnara upłynęła 9 września. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich "dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika". Posłowie PiS złożyli w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący zbadania konstytucyjności ustawowego przedłużenia kadencji RPO. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter