Zamknij

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz rezygnuje. "Nie chcę brać udziału w teatrze"

23.02.2021 21:55
Zuzanna Rudzińska Bluszcz
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz nie będzie ponownie ubiegać się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. - Nie będę kandydować w kolejnej rundzie - deklaruje, zaznaczając, że "nie była to łatwa decyzja" - oświadczyła.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz poinformowała, że nie będzie już ubiegać się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. - Kilka dni temu Senat zdecydował, że urzędujący wiceminister (Piotr Wawrzyk - red.) nie zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zgodnie z prawem marszałek Sejmu powinna wyznaczyć teraz termin do zgłaszania kandydatów na to stanowisko. Słowem, procedura wraca do punktu wyjścia, ale za nami już osiem miesięcy doświadczeń związanych z próbą obsadzania tego urzędu - przypomniała.

Popierana m.in. przez Koalicję Obywatelską i Lewicę była kandydatka na RPO przyznała, że "jest głęboko poruszona stosunkiem PiS do instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich". - Skala lekceważenia, demonstracyjnej pogardy dla tego urzędu ze strony większości parlamentarnej pokazuje, że chodzi nie o wybór człowieka, który pomoże nam, obywatelom, w sporach z państwem, ale o kogoś, kto przyklepie każdą decyzję władzy, jak to jest np. z Trybunałem Konstytucyjnym - stwierdziła.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz rezygnuje. "Nie będę kandydować w kolejnej rundzie"

- Nie chcę brać udziału w teatrze, jaki urządza się z wyboru jednego z najważniejszych urzędników w państwie. Jednocześnie pragnę zapewnić, że gdyby w przyszłości zmieniła się koncepcja wyboru osoby na to stanowisko - z wyboru swoich partyjnych kandydatów na wybór oparty na merytoryce i doświadczeniu, będę czekać i będą gotowa – zakomunikowała Rudzińska-Bluszcz.

W ubiegłym tygodniu Senat nie wyraził zgody na powołanie Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego powołaniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 51, jeden senator wstrzymał się od głosu.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

RadioZET.pl/ Facebook/ PAP