Zamknij

Zwrot akcji ws. sędziego Igora Tulei. Jest nowa decyzja

08.08.2022 10:09
Igor Tuleya
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Igor Tuleya nie wróci do orzekania. Pismo prezes warszawskiego SO, które przywróciło sędziego do pracy, zostało uchylone przez jej przełożonego, prezesa Sądu Apelacyjnego Piotra Schaba. 

Igor Tuleya nie będzie orzekać. Informację o zmianie decyzji przekazało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Oznacza ona, że sędzia nadal będzie zawieszony w obowiązkach.

Tuleya w poniedziałek rano stawił się przed sądem. Przekazał, że decyzję o przywróceniu go do pracy uchylił prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotr Schab. Na piśmie podpis złożył także wiceprezes tego sądu Przemysław Radzik.

Tuleya jednak nie wróci do orzekania. Jest nowa decyzja

- Cóż, ja mogę państwa tylko przeprosić, że ta sytuacja zaczyna przypominać serial brazylijski, ale takie jest po prostu życie - powiedział sędzia. - Trzeba robić swoje. Tej energii nam nie zabraknie dzięki wsparciu obywateli, prawników. Praworządność musi zwyciężyć — zwrócił się do osób zebranych przed sądem.

Przypomnijmy, w niedzielę poinformowano, że sędzia Joanna Przanowska-Tomaszek, nowa prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, wykonała postanowienie SO Warszawa-Praga o przywróceniu Tulei do orzekania.

W listopadzie 2020 roku powołana za rządów PiS Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, na wniosek prokuratury, uchyliła sędziemu Igorowi Tulei immunitet. Sędzia nie stawiał się przed Izbą Dyscyplinarną, bo, jak mówił, zgodnie z wcześniejszym orzeczeniem TSUE, nie jest ona sądem. Wiosną ID SN nie wyraziła jednak zgody na przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie sędziego Igora Tulei, o co wnioskowała prokuratura.

Tuleya podkreślał, że „tak zwana Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem i nigdy nim nie będzie, nawet jeśli wydała taką, a nie inną decyzję”. - Raz do roku nawet kij od szczotki strzela – stwierdził i zaapelował, żeby nie dać zamydlić sobie oczu.

RadioZET.pl

C