Zamknij

Doradca Dudy o Piotrowiczu: wolałbym mniej kontrowersyjne postacie

16.12.2019 13:48
Stanisław Piotrowicz
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Wolałbym, żeby Prawo i Sprawiedliwość dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami - w ten sposób doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz skomentował wybór Stanisława Piotrowicza w skład Trybunału Konstytucyjnego. 

Dr hab Andrzej Zybertowicz, socjolog od lat związany z polską prawicą, a obecnie jeden z doradców prezydenta Andrzeja Dudy, był gościem porannego programu Konrada Piaseckiego w TVN24. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim planowanej przez PiS nowelizacji nowelizacji prawa, wedle której m.in. sędziowie podważający działania organów wprowadzonych bądź zmodyfikowanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości (np. nowej KRS bądź Izby Dyscyplinarnej SN) mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. 

Zobacz także

- Jak się wytwarza pewną aurę szeroko rozumianej korporacji prawnej, to można wyprowadzić, prowokować sędziów do działań, których konsekwencji nie rozumieją - ocenił Zybertowicz, dodając, że sędziami "nie jest tak trudno manipulować". Jego zdaniem, protesty sędziów oraz opozycji wobec planowanych zmian w prawie "uruchamiają falę strukturalnego chaosu". 

Zybertowicz o Piotrowiczu

Zybertowicz został również poproszony o wyrażenie swojej opinii na temat Stanisława Piotrowicza. Przypomnijmy, że były już poseł PiS został (wraz z Krystyną Pawłowicz i Jakubem Steliną) wybrany w skład Trybunału Konstytucyjnego. Jego kandydatura od początku jednak budziła ogromny sprzeciw, z uwagi na jego prokuratorską przeszłość w PRL oraz fakt, iż publicznie bronił księdza z podkarpackiej Tylawy, skazanego później za molestowanie nieletnich. 

Zobacz także

Wolałbym, żeby Prawo i Sprawiedliwość dysponowało mniej kontrowersyjnymi postaciami. Okazuje się, że pan Piotrowicz od dawna, ja pamiętam, on był zastępcą... on nie jest kimś, kto dla kariery pojawił się przy PiS-ie z dnia na dzień. Ja pamiętam, że on był zastępcą ministra koordynatora (ds. służb specjalnych) za czasów pierwszego PiS-u.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24