Zamknij

To on zostanie marszałkiem Senatu? „Bardzo mocny zawodnik”

06.11.2019 16:49
Zygmunt Frankiewicz
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zygmunt Frankiewicz ma być jednym z najpoważniejszych kandydatów do objęcia funkcji marszałka Senatu – ustalił Onet. Nazwisko byłego prezydenta Gliwic miało pojawić się w rozmowach Grzegorza Schetyny i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Zygmunt Frankiewicz prezydentem Gliwic był przez 26 lat – to absolutny rekord w historii Polski po 1989 roku. Prezydentem Frankiewicz już nie jest, bo 13 października wygrał wybory do Senatu, zdobywając 124 255 w swoim okręgu (nr 70).

„To koniec pewnej epoki” – mówią gliwiczanie. Dla Frankiewicza to jednak zdecydowanie początek czegoś nowego. Były już włodarz Gliwic dostał senacki mandat, a teraz mówi się też, że może on być jednym z poważniejszych kandydatów do objęcia funkcji marszałka Senatu.

Zobacz także

Jak ustalił Onet, właśnie w tym kontekście jego nazwisko pojawiło się w rozmowach liderów PO i PSL. Jak powiedział portalowi jeden z polityków z otoczenia Grzegorza Schetyny, "Frankiewicz jest jednym z kilku poważnych kandydatów. To jest na pewno bardzo mocny zawodnik. Po latach zostawił swoje miasto, żeby pracować w parlamencie. Na pewno trzeba to docenić".

Nie wiem, jak będzie. Nikt oficjalnie mi takiej propozycji nie złożył. Natomiast wiem, że moje nazwisko gdzieś tam się pojawia. Nie mogę na dziś powiedzieć, że przyjąłbym, albo odrzuciłbym propozycję. To wszystko wymaga rozmowy

– skomentował w rozmowie z Onetem sam Frankiewicz.

Nie jest tajemnicą, że PSL jest niechętne kandydaturze Bogdana Borusewicza jako ewentualnego marszałka Senatu. W tej roli widzieliby raczej  Jana Filipa Libickiego, choć faktycznie, Kosiniak-Kamysz miał rozmawiać ze Schetyną również o Frankiewiczu. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Onet