Zamknij

Najdłużej urzędujący prezydent miasta idzie do Senatu. Będą wybory w Gliwicach

08.11.2019 14:51
Zygmunt Frankiewicz
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Zygmunt Frankiewicz prezydentem Gliwic był przez 26 lat – to absolutny rekord w historii Polski po 1989 roku. Po wyborach parlamentarnych rozstaje się ze stanowiskiem. Jego następcę gliwiczanie wybiorą w przedterminowych wyborach 5 stycznia.

Zygmunt Frankiewicz prezydentem Gliwic już nie jest, bo 13 października jako kandydat Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory do Senatu, zdobywając 124 255 w swoim okręgu (nr 70). „To koniec pewnej epoki” – mówią gliwiczanie. Wielu z nich innego włodarza miasta nawet nie pamięta.

Dla samego Frankiewicza rozstanie z Gliwicami to jednak początek czegoś nowego. Dostał senacki mandat, a mówiło się nawet, że „jest jednym z kilku poważnych kandydatów” na marszałka. „Po latach zostawił swoje miasto, żeby pracować w parlamencie. Na pewno trzeba to docenić” – tłumaczył w rozmowie z Onetem jeden z polityków z otoczenia Grzegorza Schetyny.

Zobacz także

W Gliwicach trzeba więc zorganizować przedterminowe wybory na prezydenta. O wydanym przez premiera rozporządzeniu w tej sprawie poinformował w piątek odpowiedzialny za współpracę z samorządami wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Prezydent Gliwic zostanie wybrany w styczniu

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, który jest załącznikiem do rozporządzenia, do 26 listopada można zawiadamiać komisarza wyborczego o powołaniu komitetów wyborczych. Termin zgłaszania miejskiej komisji wyborczej kandydatów upłynie 11 grudnia o północy. Wybory na prezydenta Gliwic odbędą się 5 stycznia od 7 do 21.

W związku z wygaśnięciem mandatu prezydenta Frankiewicza jego obowiązki do czasu wyborów przejął były marszałek woj. śląskiego i były wiceprezydent Gliwic Janusz Moszyński. O powołanie go na to stanowisko wnioskował wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a premier Mateusz Morawiecki zaakceptował ten wniosek.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP