Zamknij

Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie. PiS ma nowego posła

01.07.2021 15:13
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Lech Kołakowski, który we wrześniu ubiegłego roku został zawieszony w prawach członka klubu PiS, wrócił do ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. W ten sposób klub parlamentarny PiS ponownie posiada 230 posłów.

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w siedzibie PiS ogłosił w czwartek po południu, że klub PiS ponownie ma 230 posłów. Powodem jest powrót do klubu Lecha Kołakowskiego, który zasilił szeregi Partii Adama Bielana. - Klub PiS ma 230 posłów. Sądzę, ze niedługo będzie miał więcej - podkreślił prezes PiS. Dodał, że "bardzo się cieszy" po dołączeniu Kołakowskiego do klubu PiS.

- Zabiegał (Kołakowski - przyp. red.) o pewne sprawy dla polskiego rolnictwa, my postanowiliśmy, że te postulaty są naprawdę warte nie tylko zastanowienia, ale także przyjęcia i to jest ta merytoryczna płaszczyzna naszego porozumienia - powiedział w czwartek Kaczyński.

Kołakowski wraz z 14 innymi posłami PiS został zwieszony w prawach członka partii we wrześniu ubiegłego roku po głosowaniu w sprawie tzw. piątki dla zwierząt. Obowiązywała wówczas dyscyplina partyjna. W listopadzie cała piętnastka została przywrócona w prawach członków partii, jednak ostatecznie pod koniec listopada Kołakowski odszedł z klubu PiS i został posłem niezrzeszonym.

Lech Kołakowski u boku Kaczyńskiego i Bielana

Kołakowski poparł na czwartkowej konferencji założenia Polskiego Ładu. Jego zdaniem środki z tego programu powinny zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne polskiej wsi "we wszystkich działach rolnych". - Postaramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników, zagwarantować stabilność i opłacalność produkcji, to jest naszym obowiązkiem - dodał.

Adam Bielan, szef nowopowstałej Partii Republikańskiej, dodał, że ugrupowanie "czuje się patriotami Zjednoczonej Prawicy". Polityk w obecności kamer podpisał się pod dokumentem Polskiego Ładu. - Nie chcemy być obozem "ciepłej wody w krainie". Chcemy być obozem, który zmienia Polskę na lepsze i apelujemy do wszystkich, żeby również pod tym dokumentem się podpisali - dodał.

Bielan zaapelował także do polityków, którzy w ostatnich dniach odeszli z klubu PiS. - Zawsze jest czas na refleksję, na powrót - powiedział i dodał, że ważniejsze niż urażone ambicje jest dobro Polski. Jego zdaniem obóz Zjednoczonej Prawicy "potrzebuje stabilnej większości w parlamencie" - mówił.

Obecnie Partia Republikańska zrzesza 6 posłów. Poza Bielanem i Kołakowskim to Kamil Bortniczuk, Michał Cieślak, Włodzimierz Cieślak i Jacek Żalek. 

Kaczyński ogłosił powrót Kołakowskiego po tym, jak 25 czerwca klub parlamentarny PiS utracił większość w Sejmie. Powodem było odejście z klubu Arkadiusza Czartoryskiego, Zbigniewa Girzyńskiego i Małgorzaty Janowskiej, którzy utworzyli koło poselskie Wybór Polska.

W sobotę zaplanowany jest kongres PiS, który wybierze nowe władze partii.

Lech Kołakowski wraca do klubu PiS. Kim jest?

Lech Kołakowski, rocznik '63, jest politykiem, samorządowcem, a także przedsiębiorcą i rolnikiem. Przez lata prowadził gospodarstwo rolne oraz własną działalność gospodarczą w branży handlowej. Pracował także w łomżyńskim Urzędzie Wojewódzkim oraz tamtejszym Urzędzie Pracy. 

Politycznie od lat związany z prawicą. Był członkiem Porozumienia Centrum, a potem PiS. W latach 1998-2005 był radnym miejskim w Łomży, a od 2005 roku sprawuje mandat posła na Sejm (dotychczas zawsze wybierany z list Prawa i Sprawiedliwości).

RadioZET.pl/PAP