Zamknij

Kaczyński "obudził" temat repolonizacji mediów. "Powinny być w naszych rękach"

PAP
19.11.2022 21:55

Będziemy dążyć do dalszej repolonizacji mediów, w ramach prawa - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju. Jego zdaniem sądy nie powinny uznawać, że politycy mają "grubszej skóry" w sprawach na wokandzie.

Jarosław Kaczyński
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Prezes PiS na sobotnim wieczornym spotkaniu z sympatykami w Jastrzębiu-Zdroju odpowiadał na pytania zebrane przed wydarzeniem. Autor jednego z nich pytał, czy rząd ma jakiś program walki z "psychomanipulacjami w mediach, w internecie", z cyberatakami, a także czy kontynuowana będzie repolonizacja mediów.

Jarosław Kaczyński odpowiedział, że jeżeli chodzi o walkę z atakami cybernetycznymi, powstały odpowiednie instytucje - zarówno cywilne, jak i wojskowe. Zasygnalizował, że rozważane jest ponowne powołanie ministerstwa cyfryzacji, które by się tym zajmowało, chociaż, jak zaznaczył "jest to sprawa dyskusyjna w tym momencie".

Repolonizacja mediów. Kaczyński: będzie w granicach prawa

- Dzisiaj jest rzeczywiście tak, że mogą być i psychomanipulacje, to szczególnie szkodzi dzieciom, bywa, że doprowadza do samobójstw, mogą być – i niestety są – różnego rodzaju hejty i nie mówię o hejtach wobec polityków - zaznaczył.

- Chociaż absolutnie nie podzielam zdania Sądu Najwyższego, że politycy powinni mieć "grubszą skórę". Jest wyraźnie w Konstytucji napisane, że wszyscy są różni wobec prawa, że to, że ktoś uzyskał poparcie społeczne i dziesiątki czy setki tysięcy głosów, to nie znaczy, że on traci prawa obywatelskie. Więc powinien być on chroniony, jak wszyscy inni – ocenił prezes PiS.

Ocenił też, że repolonizacja "w ramach możliwości" następuje. - Ale my nie jesteśmy w stanie tego robić przy pomocy tego, co się określa, jako przymus państwowy. Kiedy było przedsiębiorstwo do kupienia, mówię o przedsiębiorstwie Polska Press, to znalazła się firma państwowa, która to kupiła – i to jest repolonizacja – wskazał.

- Chociaż proces zmiany tych mediów następuje wielce powoli i na pewno nie będzie to tak, żeby wszyscy aktywiści naszej partii byli z tego zadowoleni - stwierdził. Dodał, że "różnego rodzaju małe portale internetowe są teraz integrowane w wielki portal internetowy, będą różnym ludziom - także naszej strony - następowały na stopy, także pewnie i mnie".

- Dla nas optymalną sytuacją w Polsce jest, żeby media były polskie, bo co to są media – to jest jakby system nerwowy człowieka – zobrazował lider PiS.

- On powinien być w naszych rękach, polskich: w lewicowych, prawicowych, centrowych, różnych innych, ale polskich – dlatego będziemy do tego dążyć, ale w ramach prawa – zadeklarował Jarosław Kaczyński.

loader

RadioZET.pl/PAP - Mateusz Babak