Zamknij

"Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje agresję na Polskę". Morawiecki po tragedii w Przewodowie

22.11.2022 08:50

Jest jeden sposób, by jej uniknąć, wspierać zwycięstwo Ukrainy. Putin pokazał, że jest bezwzględnym politykiem, który nie cofnie się przed niczym. Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę” - ostrzegał premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym artykule na łamach „Super Expressu”.

Morawiecki
fot. PAP

Mateusz Morawiecki opublikował na łamach "Super Expressu" artykuł, w którym odniósł się do tragicznych wydarzeń w Przewodowie (woj. lubelskie). Chodzi o eksplozję spowodowaną upadkiem rakiety, wystrzelonej przez siły ukraińskie w celu obrony przed rosyjskimi pociskami. W wyniki wybuchu zginęły dwie osoby.

Morawiecki: jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje agresję na Polskę

"Szanowni Państwo, od tragicznego wydarzenia w Przewodowie mija już kilka dni, ale musimy pamiętać o nim cały czas. [...] Śmierć dwóch polskich obywateli uświadomiła nam, jak blisko jest wojna. Putin terroryzuje Ukrainę już od wielu miesięcy. Rosyjskie ataki rakietowe wymierzone są nie w cele wojskowe, ale w obiekty cywilne. Bomby spadają niedaleko granic Polski” - napisał premier.

Szef rządu zaznaczył, że Polska nie została bezpośrednio zaatakowana, co wynika z analiz polskich i ekspertyz sojuszników, i że dane wywiadowcze pokazują, "że był to nieszczęśliwy wypadek". 

Według Morawieckiego, zawiodła jednak technologia i w efekcie rakiety z systemu obrony Ukrainy spadły na nasze terytorium, choć - jak podkreślił - szczegółowe powody będą jeszcze wyjaśniane.

Ale powód podstawowy jest znany - gdyby nie wojna, gdyby nie zmasowany ostrzał Ukrainy, nigdy by do tego nie doszło. Jedynym odpowiedzialnym za tę tragedię jest Rosja Mateusz Morawiecki

Dodał, że Polska jest bezpieczna i nie chce wojny z Rosją. „Jest jeden sposób, by jej uniknąć: wspierać zwycięstwo Ukrainy. Putin pokazał, że jest bezwzględnym politykiem, który nie cofnie się przed niczym. Jeśli padnie Kijów, Rosja skieruje swoją agresję na Polskę” - podsumował Morawiecki.

loader

RadioZET.pl/PAP