Zamknij

Kaczyński będzie zawiedziony. Opozycja zyskała miażdżącą przewagę

21.11.2022 08:45

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je rządzące od 7 lat PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego odniosłaby jednak pyrrusowe zwycięstwo, bowiem dzieląc mandaty w Sejmie, przygniatającą przewagę zyskałaby obecna opozycja.

Kaczyński
fot. PAP

Ostatnio pisaliśmy o sondażu dotyczącym objazdów Jarosława Kaczyńskiego po Polsce. Wynikało z niego, że prawie połowa Polaków uważa, iż prezes PiS szkodzi w ten sposób swojej partii. Czy faktycznie przekłada się to również na jej notowania?

Sondaż nie pozostawia złudzeń. PiS wygrywa, ale traci władzę

Wirtualna Polska opublikowała najnowsze badanie autorstwa United Survey. Zawiera ono zarówno dobrą, jak i złą wiadomość dla Kaczyńskiego. Dobra jest taka, że PiS zyskał 0,8 pkt proc. poparcia i z wynikiem 33,2 proc. przewodzi stawce. Na tym jednak pozytywne wieści dla rządzących się kończą, bo taki rezultat nie pozwoliłby im na utrzymanie władzy.

Drugie miejsce w zestawieniu okupuje Koalicja Obywatelska, dla której 26,6 proc. poparcia to wzrost o 0,6 pkt proc. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głos deklaruje 12,3 proc. ankietowanych. To z kolei spadek o 0,8 pkt proc.

W Sejmie znalazłoby się także miejsce dla przedstawicieli Lewicy (8,9 proc. - spadek o 0,7 pkt proc.) oraz PSL (5 proc. - spadek o 1,2 pkt proc.). Pod progiem wyborczym uplasowały się Konfederacja (4,2 proc.) oraz Agrounia (0,7 proc.). Aż 9,1 proc. respondentów nie wie, kogo poprzeć. Frekwencja wyniosłaby zaś 54,4 proc.

Podział mandatów w Sejmie. Duża przewaga opozycji

Jak powyższe wyniki przełożyłyby się na podział mandatów w izbie wyższej? Według obliczeń politologa z UJ prof. Jarosława Flisa wyglądałby on następująco:

  • PiS - 196
  • KO - 153
  • Polska 2050 - 60
  • Lewica - 38
  • PSL- Koalicja Polska - 12
  • Mniejszość Niemiecka - 1

Arytmetyczna przewaga wyniosłaby 264 do 196 na korzyść obecnej opozycji. Wszystko dlatego, że do Sejmu nie weszłaby Konfederacja, którą część komentatorów uważa za potencjalnego koalicjanta PiS.

Liczba mandatów dla opozycji, projektowana w wyliczeniach Flisa, oznacza też, że zabrakłoby jej zaledwie 11 mandatów do większości, pozwalającej na odrzucenie ewentualnego weta prezydenta, co mogłoby być pomocne przy ustawach uderzających w PiS.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska