Zamknij

Polka porwana w RPA dla okupu. Porywacze żądali 2 mln euro

Redakcja
17.04.2018 14:48
Porwana Polka w RPA
fot. Shutterstock

Syn 56-letniej Polki otrzymał informację, że jego matka została porwana w Republice Południowej Afryki i porywacze w zamian z jej uwolnienie żądają 2 mln euro okupu. Mężczyzna powiadomił o tym policję i ci zaczęli działać.

Polscy policjanci wzięli sprawy w swoje ręce. — Ta informacja trafiła niezwłocznie do Centralnego Biura Śledczego Policji, uruchomiono współpracę z innymi służbami w naszym kraju, ale przede wszystkim uruchomiono współpracę międzynarodową poprzez kanał interpolowski, europolowski, a także zaangażowanie bezpośrednie policji brytyjskiej, a także FBI; z pomocą tych wszystkich instytucji staraliśmy się dotrzeć do policji w RPA i podjąć szybkie i skuteczne działania zmierzające do uwolnienia naszej obywatelki — mówił komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Polka porwana w RPA

Funkcjonariusze z CBŚP w porozumieniu z policjantami z RPA rozpracowali szajkę porywaczy i doprowadzili do uwolnienia Polki. Zajęło im to zaledwie dwa dni. — Nasza obywatelka w dniu wczorajszym bezpiecznie powróciła do Polski. Według niego porwana Polka „była przetrzymywana w bardzo trudnych warunkach i bardzo brutalnie traktowana. Przystawiano jej pistolet do głowy, zmuszając do wykonywania telefonów do syna i żądania przyspieszenia transakcji finansowej”.

W RPA każdego roku dochodzi do ok. 10 tys. porwań dla okupu i w wielu przypadkach porwane osoby nigdy nie zostają odnalezione.

RadioZET.pl/PAP/strz