Polko: Dobrze by było, żeby dowództwo NATO powstało na terytorium Polski

Redakcja
09.06.2018 09:12
Gen. Polko
fot. East News

Dobrze by było, żeby dowództwo NATO powstało na terytorium Polski; musimy mieć dowództwo w tym regionie, gdzie dzieje się najwięcej, gdzie zagrożenie jest realne - mówi PAP były dowódca specjalnej jednostki wojskowej GROM gen. Roman Polko.

Generał Roman Polko, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego w latach 2006-2008 uważa, że powołanie dowództwa NATO w Polsce jest "sprawą naturalną" i ma swoje uzasadnienie. Jak tłumaczył: "musimy mieć dowództwo w tym regionie, gdzie dzieje się najwięcej, gdzie zagrożenie jest realne, a niestety nieobliczalność Rosji pokazuje, że jest się czego bać".

Zagłosuj

Czy czujesz się w Polsce bezpiecznie?

Liczba głosów:

B. szef GROM zaznaczył, że powstanie dowództwa NATO w Polsce usankcjonowałoby to, co się dzieje na świecie.

- Na szczęście mamy takich sojuszników jak Stany Zjednoczone, które dostrzegły to zagrożenie i traktują je poważnie. Rozmieściły tu ciężką brygadę - podkreślił i dodał, że "mówi się o stacjonowaniu większych sił, nawet w perspektywie dywizji, bo widać, że brygada nie zrobiła na Putinie dostatecznego wrażenia".

- Ale potrzebna jest jeszcze głowa, bo nie wystarczą same muskuły, sama pięść, i dobrze by było, żeby dowództwo na terytorium Polski powstało. Wówczas lepiej, łatwiej będzie można zrozumieć te problemy, które łączą się z tą rubieżą NATO - powiedział.

Zdaniem b. szefa GROM, Polska przede wszystkim dąży do tego, żeby Sojusz w poważny sposób zaczął traktować przygotowania do potencjalnej wojny.

- Tak, jak to było kilkanaście nawet lat temu, bo sam brałem udział w siłach natychmiastowego reagowania. Był to komponent, wówczas kilkanaście tysięcy, w perspektywie to miało być dwadzieścia kilka tysięcy żołnierzy, gotowych do natychmiastowego użycia" - wspominał. Zaznaczył, że dzięki wspólnym ćwiczeniom żołnierze i dowódcy tworzyli zgrany zespół.

RadioZET.pl/pap/maal

Zobacz też: