Zamknij

Półlitrowa butelka wody za 6,5 zł? UOKiK nie widzi problemu

Redakcja
30.05.2017 23:10
Półlitrowa butelka wody za 6,5 zł? UOKiK nie widzi problemu
fot. Pexels.com

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się cenom wody na polskich lotniskach. Według niego nie ma mowy o zmowie cenowej, mimo, że w Poznaniu za półlitrową butelkę trzeba zapłacić 6,5 złotego.

Do UOKiK napływały sygnały o możliwej zmowie cenowej na polskich lotniskach. – Urząd poprosił zarządców portów lotniczych o szczegółowe dane na temat kształtowania stawek za wodę. Zapytaliśmy również czy istnieje darmowy dostęp do wody zdatnej do picia – skomentował Prezes UOKiK Marek Niechciał.

Brak podstaw

Po przyjrzeniu się sprawie, UOKiK nie widzi problemu w cenach wody w portach lotniczych. – Wstępna analiza odpowiedzi zarządców lotnisk pokazuje, że podstaw do stwierdzenia, że cena wody jest wynikiem działań ograniczających konkurencję. Zdaniem zapytanych przedsiębiorców wysokie ceny produktów wynikają przede wszystkim z kosztów prowadzenia działalności w strefie wolnocłowej – czytamy w oświadczeniu.

To nie najlepsza wiadomość dla pasażerów, ponieważ ceny butelki wody znacznie odbiegają od cen w sklepach. W Katowicach nie da się kupić półlitrowej wody taniej, niż 5,90 zł. Najtaniej jest w Rzeszowie (2 zł). Rekordzistą jest jednak Poznań, gdzie mała woda równa się z wydatkiem co najmniej 6,50 złotego.

Na Okęciu będą zmiany

Jest jednak mały plus kontroli na lotniskach. – Po wystąpieniu UOKiK, zarządca warszawskiego portu lotniczego zadeklarował zainstalowanie trzech ujęć darmowej wody pitnej – podaje urząd w oświadczeniu.

RadioZET.pl/UOKiK/InnPoland.pl/strz