Zamknij

Położna oskarżona o ogromne wyłudzenie. NFZ stracił 180 tys. zł

Redakcja
02.03.2017 14:56
Położna oskarżona o wyłudzenia. NFZ stracił 180 tys. zł
fot. Jan Bielecki/East News

- Środowiskowa położna przez 10 lat wyłudzała nienależne jej świadczenia pieniężne. Grozi jej do 8 lat więzienia - informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. skierowała do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie akt oskarżenia przeciwko 54-letniej położnej, której zarzucono oszustwo i wyłudzenie 180 tysięcy złotych na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. Proceder polegał na tym, że położna w dokumentacji rozliczeniowej dla potrzeb NFZ podawała nieprawdziwe dane.

- Notowała, że w ciągu dnia odwiedziła na przykład sześć kobiet. Miała przygotowywać je do porodu i opiekować się nimi tuż po nim. Okazało się jednak, że z tych wskazanych sześciu wizyt tak naprawdę zrobiła dwie. Do rozliczeń wykorzystywała dane osobowe swoich pacjentek, ale nie opiekowała się nimi z taką częstotliwością, jak podawała - wyjaśniła rzecznik prasowy komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie Ewa Jakubowska.

Za każdą wizytę poznański NFZ płacił położnej 30 zł. Jakubowska powiedziała, że policjanci nad tą sprawą pracowali od 2015 roku.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Śledczy przesłuchali łącznie 487 kobiet zamieszkałych na terenie Ostrzeszowa i powiatu. Okazało się, że położna wykorzystała dane osobowe 340 kobiet - wyjaśniła. Na poczet kary oraz roszczeń prokurator zabezpieczył majątek oskarżonej wartości 250 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP/MaAl