Zamknij

"Mamy wolę oczyszczenia z grzechu". Biskupi przeprosili za przypadki molestowania w Kościele

Redakcja
19.11.2018 19:28

Polscy biskupi przyjęli stanowisko w sprawie wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Dokument przyjęto podczas 381. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. - Oferujemy i mamy oferować tę pomoc na różnych polach - komentował abp Wojciech Polak, Prymas Polski. 

Polscy biskupi przeprosili za przypadki molestowania w Kościele
fot. EpiskopatNews/Flickr/CC BY-NC-SA 2.0

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

"Przepraszamy Boga, ofiary wykorzystania, ich rodziny i wspólnotę Kościoła za wszystkie krzywdy wyrządzone dzieciom i ludziom młodym oraz ich bliskim" – brzmi fragment stanowiska.

- Mamy zdecydowaną wolę oczyszczenia z grzechu i przestępstw tych nadużyć – powiedział, prezentując część zapisów stanowiska na konferencji prasowej po obradach, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Zaakcentował, że to stanowisko całego episkopatu, a nie pojedynczych jego przedstawicieli.

Zobacz także

- Ta wola oczyszczenia jest naturalna. Kościół zdaje sobie sprawę, że istnieje grzech pierworodny, który dotyka wszystkie warstwy społeczeństwa, niemniej jednak Kościół stanowi jakiś autorytet pośród innych instytucji społecznych i z tego tytułu ponosi też specjalną odpowiedzialność – wskazał abp Gądecki.

Stanowisko – przedstawione w poniedziałek w założeniach przez abpa Gądeckiego i prymasa abpa Wojciecha Polaka – składa się z sześciu punktów: pierwsze zakładają ochronę dzieci i młodzieży jako niezbywalnej części misji powierzonej Kościołowi, zdecydowaną wolę oczyszczenia z grzechów i przestępstw nadużyć seksualnych wobec małoletnich, a jednocześnie tworzenie dla nich bezpiecznego środowiska – przez przygotowywanie i promowanie programów prewencyjnych.

Kolejne punkty zawierają m.in. wezwanie biskupów kierowane do całego Kościoła, by jednoczyć wysiłki całej wspólnoty w rozpoznawaniu i eliminowaniu czynników sprzyjających przestępstwu, wezwanie do modlitwy i pokuty, a także bezpośrednie wystąpienie do sprawców przestępstw.

Zobacz także

Jak powiedział dziennikarzom prymas Polak, dokument z jednej strony pokazuje, co Kościół powinien czynić, aby środowiska dzieci i młodzieży były bezpieczne.

- Czyli to, co rozumiemy pod pojęciem prewencji – wysiłek Kościoła, który ku temu ma zmierzać: nie tylko w środowisku duchownych, ale szerzej, kiedy mówimy o programach prewencyjnych dotyczących np. środowisk szkolnych, katechetycznych. Chodzi o przygotowanie takiego programu prewencji – wyjaśnił.

- Z drugiej strony, jeżeli myślimy o tym dokumencie, jasno powtarzamy przede wszystkim naszą wolę zmagania się i walki z tym złem i przestępstwem, które jest tu wskazane i do którego episkopat – także przez swoje stanowisko wspólne – pragnie w sposób jednoznaczny się odnieść – zadeklarował abp Polak.

Prymas pytany o problem zadośćuczynień w jednostkowych przypadkach prymas wskazał, że postępowanie Kościoła określają tu sformułowane już wytyczne KEP. - Każda ofiara, każda osoba, która jest w takiej sytuacji, gdy ją przyjmujemy, ma prawo ze strony Kościoła do pomocy, do ochrony – wskazał abp Polak.

- Mówimy oczywiście o odpowiedzialności indywidualnej każdego sprawcy, który za to powinien ponosić. Nasze stanowisko w ostatnich częściach jest też skierowane do sprawców, jako apel do sprawców, a wręcz ocena ich postępowania. Mówimy, że są zobowiązani do zadośćuczynienia – zaznaczył.

- Będziemy postępować i postępujemy zgodnie z tym, co jest prawem w Polsce – tak widzimy tę rzeczywistość. A więc jeżeli w konkretnych przypadkach prawo będzie zasądzać tego typu odszkodowanie, będziemy musieli się z tym zmierzyć – dodał prymas.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD