Zamknij

Przyzwalamy na znacznie szybszą jazdę, czy wyprzedzanie na trzeciego [RAPORT]

19.05.2020 12:29
Pomiar prędkości
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Fatalne wnioski płyną z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń na temat wypadków na polskich drogach. Co piąty z badanych kierowców dopuszcza wyprzedzanie „na trzeciego” w wyjątkowych sytuacjach oraz przekraczanie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 30 km/godz. Fatalnie w zestawieniu wypadają młodzi kierowcy.

Polscy kierowcy są w niechlubnej czołówce Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ilość powodowanych wypadków. Niestety, brawurę i nieodpowiedzialność potwierdzają wyniki badań Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jak powiedział reporterowi Radia ZET Radosław Kobryś, ze stołecznej drogówki, kierowcy przyciskają pedał gazu mocniej zwłaszcza wiosną i latem

Im lepiej w pogodzie, tym niebezpieczniej na drodze. W tamtym roku co 12 wypadek oznaczał śmierć. W tym toku już co ósmy

- powiedział Radosław Kobryś.

Kierowcy przyzwalają na szybszą jazdę

Z opublikowanego przez PIU raportu wynika, że nie mamy problemów z przekraczaniem prędkości o 20 km/godz. (39,1 proc.), czy 30 km/godz. (22 proc.) w terenie zabudowanym. Ponad połowa pytanych uważa, że można jechać bezpiecznie i szybko.

Zobacz także

Według 38 proc. badanych wyprzedzanie innego auta osobowego na podwójnej ciągłej może być w niektórych przypadkach uzasadnione. Co piąty kierowca uważa, że wyprzedzanie „na trzeciego” również można w niektórych przypadkach uzasadnić.

RadioZET.pl/Michał Dzienyński/ Piu.org.pl/