Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polscy lekarze są biedni. Stażysta zarabia mniej niż przeciętny kasjer

10.03.2017 07:33
xxx wiadomosci

Lekarz stażysta w Polsce zarabia mniej niż przeciętny kasjer. I mniej niż wynosi płaca minimalna. A mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Lekarze są biedni fot. Pexels

W środę odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). - Na pytanie, co zamierza zrobić z emigracją lekarzy do innych państw UE, minister odparł, że potrzeby systemu są zaspokajane. Zaprzeczył też, że mamy niedobór lekarzy - czytamy w artykule.

Zagłosuj

Czy lekarze powinni więcej zarabiać?

- Minister zdrowia zaklina rzeczywistość –- ocenia gazeta. Z danych Eurostatu wynika, że "Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z (NIL) 28 lutego, w Polsce było 133 tys. lekarzy wykonujących zawód - wyjaśnia dziennik.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

"Gazeta Wyborcza" wskazuje też, że Niemcy chętnie przyjmą ok. 5 tys. lekarzy z Polski. - Z dostaniem się w tym kraju na rezydenturę polski lekarz nie ma większego problemu. Zarobki? Bez specjalizacji: 2400 euro (ok. 12,1 tys. zł) - czytamy. W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto. To właśnie zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy. Zgodnie z podanymi w artykule wyliczeniami, Polskę opuszcza co roku ok. 700 lekarzy.

RadioZET.pl/GW/MaAl

Oceń