Polscy lekarze są biedni. Stażysta zarabia mniej niż przeciętny kasjer

Redakcja
10.03.2017 07:33
Lekarze są biedni
fot. Pexels

Lekarz stażysta w Polsce zarabia mniej niż przeciętny kasjer. I mniej niż wynosi płaca minimalna. A mamy najmniej lekarzy w Unii Europejskiej - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zobacz także

W środę odbyło się spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL). - Na pytanie, co zamierza zrobić z emigracją lekarzy do innych państw UE, minister odparł, że potrzeby systemu są zaspokajane. Zaprzeczył też, że mamy niedobór lekarzy - czytamy w artykule.

Zagłosuj

Czy lekarze powinni więcej zarabiać?

Liczba głosów:

- Minister zdrowia zaklina rzeczywistość –- ocenia gazeta. Z danych Eurostatu wynika, że "Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z (NIL) 28 lutego, w Polsce było 133 tys. lekarzy wykonujących zawód - wyjaśnia dziennik.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

"Gazeta Wyborcza" wskazuje też, że Niemcy chętnie przyjmą ok. 5 tys. lekarzy z Polski. - Z dostaniem się w tym kraju na rezydenturę polski lekarz nie ma większego problemu. Zarobki? Bez specjalizacji: 2400 euro (ok. 12,1 tys. zł) - czytamy. W Polsce lekarz stażysta zarabia przeciętnie 1997 zł brutto. To właśnie zarobki są głównym powodem wyjazdu młodych lekarzy. Zgodnie z podanymi w artykule wyliczeniami, Polskę opuszcza co roku ok. 700 lekarzy.

RadioZET.pl/GW/MaAl