Zamknij

Polscy lekarze zoperowali kręgosłup 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka

Redakcja
13.09.2017 21:25
Polscy lekarze zoperowali kręgosłup 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka
fot. Archiwum RadioZET.pl

Niesamowity sukces polskich lekarzy. Udało im się zoperować kręgosłup 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka. Dokonali tego metodą fetoskopową zwaną potocznie „metodą dziurki od klucza”. Skomplikowany zabieg trwał cztery godziny.

Zagłosuj

Masz dziecko?

Liczba głosów:

Operacja na nienarodzonych dzieciach to bardzo skomplikowany typ zabiegu. – Nowy typ operacji polega na tym, że w jamie macicy wykonuje się, podobnie jak w laparoskopii, 3 otwory i za pomocą tych otworów zakłada się trokary do jamy owodni. Taka metoda operacji nazywana jest w literaturze „metodą dziurki od klucza” lub metodą minimalnie inwazyjną – tłumaczy dr Przemysław Kosiński.

Najlepsi specjaliści

Dokonali tego lekarze z zespołu I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM, kierowanej przez prof. Mirosława Wielgosia: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr. Monika Hiszpańska oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl. Ten ostatni to prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa nienarodzonych dzieci.

Wyjątkowo trudny zabieg

Tak skomplikowanego zabiegu mógł dokonać tylko zespół najlepszych specjalistów. – Do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla, jednocześnie odpompowując płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu. W ten sposób uzyskuje się bardzo dobrą widoczność, jak również możliwość elektrokoagulacji, można wykonywać operację polegającą na wycięciu kawałka nieprawidłowej tkanki. Technicznie operacja jest bardzo trudna, na przykład igła, którą dokonujemy szycia ma zaledwie 13 mm – mówił dr Kosiński.

Gratulujemy całemu zespołowi udanej operacji. Zarówno mama, jak i dziecko są w dobrej formie.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVP Info/strz