Zamknij

Rośnie pokolenie nowych sportowców? Polscy nastolatkowie wysoko w rankingu aktywności PISA

Redakcja
24.04.2017 13:04
Rośnie pokolenie nowych sportowców? Polscy nastolatkowie wysoko w rankingu aktywności PISA
fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta

Tylko młodzi Słowacy są aktywniejsi od polskich 15-latków. Tak wynika z najnowszego badania PISA, przeprowadzanego co dwa lata w 35 krajach zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OBWE).

Powodem tak dobrego miejsca w europejskiej klasyfikacji ma być de facto rozwiązanie systemowe. Młodzi Polacy mają więcej godzin wychowania fizycznego niż ich rówieśnicy z innych krajów, co też przekłada się na większe zainteresowanie sportem.

- To dobry znak, że polska młodzież odchodzi od komputerów i spędza więcej czasu na świeżym powietrzu uprawiając różnego rodzaju sporty - mówi Witold Lisiewcz, wicedyrektor Ogólnokształcących Szkół Sportowych w Gdańsku. Z kolei jego podopieczni przyznają, że o ile komputer nie wydaje się wielkim problemem dla nastolatków, wiele godzin spędzają oni "przed ekranem" smartfona. To też męczy oczy i odciąga od aktywności fizycznej.

Ranking zawiera też jednak mało krzepiące informacje dla Polski. Mimo że z badania PISA wynika na przykład, że młodzi Polacy nie boją się klasówek, to częściej niż rówieśnicy z innych krajów mają doświadczać przemocy w szkole.

RadioZET.pl/mba, KM