Zamknij

PAŻP wznawia rozmowy z kontrolerami. Możliwa redukcja lotów o 2/3 w maju

27.04.2022 14:28
Lotnisko Chopina
fot. Piotr Molecki/East News

Rozpoczęła się kolejna tura rozmów kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego  (ZZ KRL) - przekazała PAP rzeczniczka PAŻP Agata Król. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, liczba połączeń zostanie mocno zredukowana. - Ze względu na potencjalny brak odpowiedniej ilości kontrolerów, liczba 500 zaplanowanych połączeń będzie musiała być zredukowana o 2/3 - wskazał we wtorek prezes ULC Piotr Samson.

Negocjacje kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego toczą się od kilku tygodni. Dotyczą one m.in. bezpieczeństwa, regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania. Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, jeśli nie dojdzie do porozumienia z kontrolerami ruchu lotniczego, ok. dwie trzecie lotów z Warszawy i Modlina może się nie odbyć od 1 maja. 
 
We wtorkowym wspólnym komunikacie PAŻP z przedstawicielami ZZ KRL poinformowano, że pracodawca przedstawiał wyjaśnienia do przygotowanej przez siebie w oparciu o propozycje strony społecznej symulacji kosztowej. Strony prowadziły dyskusję w zakresie poszczególnych pozycji.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wznawia rozmowy z kontrolerami

 "Strona Społeczna zawnioskowała w oparciu o art. 28 ustawy o związkach zawodowych o udostępnienie informacji finansowych i organizacyjnych dotyczących Osobowego Funduszu Płac umożliwiających ich porównanie posiadanych przez siebie informacji z danymi Pracodawcy. Pracodawca wskazał na brak możliwości udostępnienia danych z uwagi na niemożliwość anonimizacji danych osobowych w sposób użyteczny dla Strony Społecznej, gdyż wiązało by się to z naruszeniem RODO i przedstawiciele Stron skonsultowali problem z IODO Agencji" - podano. W środę mają być nadal omawiane kwestia Regulaminu Pracy oraz Regulaminu Wynagradzania. 
 
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w środę dziennikarzom w Sejmie, że jeżeli w PAŻP dojdzie do porozumienia, to 1 maja i w każde kolejne dni ruch lotniczy nad Polska będzie niezaburzony. - I o to nam chodzi - dodał. 
 
W poniedziałek opublikowano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym. Ma ono związek z toczącymi się negocjacjami w PAŻP. Adamczyk przekazał, że rozporządzenie Rady Ministrów ws. wprowadzenia ograniczeń w ruchu lotniczym zostało przygotowane zgodne z procedurami, by linie lotnicze mogły się przygotować na ewentualną sytuację, w której od 1 maja 2022 r. może nie być wystarczającej liczby kontrolerów ruchu lotniczego PAŻP. 
 
Prezes ULC Piotr Samson mówił we wtorek, że wąskie gardło to Lotnisko Chopina i Modlin, gdzie liczba operacji spadnie z 500 do 180. Jak wskazywał, w maju dziennie ma się odbywać 500 lotów. - Ze względu na potencjalny brak odpowiedniej ilości kontrolerów, ta liczba będzie musiała być zredukowana o 2/3 - wskazał.

Odwołane loty z Polski i aktualny rozkład lotów

Przez strajk kontrolerów zlikwidowanych będzie 90 połączeń z lotniska w Modlinie. Od maja tylko dwa starty i dwa lądowania będą się mogły odbywać z tego portu. W siatce lotów pozostanie jedynie Dublin i Londyn. Według władz lotniska to kolejny cios i już przygotowują się na potencjalne straty. Jeżeli dojdzie do kasowania lotów to władze Mazowsza, które jest udziałowcem portu nie wykluczają podjęcia kroków prawnych w zakresie odszkodowań.

Wcześniej szef ULC wydał listę tras lotniczych i przewoźników, którzy będą wykonywać połączenia lotnicze po 1 maja z Lotniska Chopina i lotniska w Modlinie, gdyby nie doszło do porozumienia z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Na liście znalazły się 32 trasy oraz 11 przewoźników. Wśród nich są: PLL LOT, który poleci do Londynu Heathrow, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Incheon, Rzeszowa, Tel Awiwu, Oslo, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Duesseldorfu, Barcelony, Berlina, Tbilisi, Szczecina-Goleniów; Wizz Air - będzie zaś obsługiwał trasy do Londynu - Luton, Rzymu; Ryanair poleci natomiast do Londynu - Stansted, Dublina; Lufthansa, która ma latać do Frankfurtu, Monachium; Air France - do Paryża; Turkish Airlines natomiast do Stambułu, a KLM do Amsterdam. Ponadto Emirates do Dubaju; Austrian Airlines do Wiednia, Swiss do Zurichu oraz TAP Air Portugal do Lizbony.
 
PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą i zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. 

Aktualny rozkład lotów z lotniska Chopina w Warszawie można znaleźć tutaj: rozkład przylotów i rozkład odlotów.

RadioZET.pl/PAP - Aneta Oksiuta/oprac. AK

C