Zamknij

Kryzys humanitarny w Jemenie. PAH startuje ze zbiórką pieniędzy

Redakcja
19.11.2018 14:25
Kryzys humanitarny w Jemenie. PAH startuje ze zbiórką pieniędzy

Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla Jemenu i rozpoczyna zbiórkę pieniędzy. 22 miliony Jemeńczyków pilnie potrzebuje wsparcia. W kraju, gdzie od końca 2014 trwa wojna domowa, panują głód i epidemia cholery.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kryzys humanitarny na niespodziewaną dotychczas skalę – tak sytuację w Jemenie opisuje PAH.

– Trudno znaleźć na mapie kraj, w którym skala ludzkiego nieszczęścia byłaby tak wielka – mówi Paula Gierak z zespołu Polskiej Akcji Humanitarnej, przygotowującego pomoc dla ludzi z Jemenu.

Jak mówi, pierwsze uruchomione przez PAH środki to 400 tys. zł na dokładną analizę potrzeb i pierwsze doraźne działania pomocowe.

– Ze względu na skalę potrzeb będziemy dążyli do założenia naszej stałej misji w regionie, ponieważ pomoc będzie musiała być dostarczana przez wiele lat – zaznacza Paula Gierak.

W związku z przedłużającym się konfliktem zbrojnym w Jemenie pomocy potrzebuje coraz więcej osób. ¾ populacji cierpi z powodu głodu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mieszkańcy zmagają się też z epidemią cholery. Zniszczone ostrzałem systemy kanalizacyjne oraz brak dostępu do nieskażonych źródeł wody powodują błyskawiczne rozprzestrzenianie się choroby, która nieleczona może zabić w ciągu kilku godzin.

W kraju pracuje tylko połowa szpitali i przychodni. Wszystkie są przepełnione, stale brakuje w nich leków, sprzętu i personelu.

– To krytyczny moment dla Jemeńczyków, ponieważ miliony ludzi są już skrajnie wycieńczone przedłużającym się konfliktem. Mamy szansę pomóc tym, którzy z nie swojej winy znaleźli się na granicy życia i śmierci, ale pomagać musimy natychmiast, już teraz, już dziś – podkreśla Paula Gierak.

Pomoc dla Jemenu

Pieniądze można wpłacać przelewem na konto PAH:

Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem „Jemen”.

Środki można przekazywać też przez stronę internetową.

Wojna w Jemenie

Wojna domowa w Jemenie rozpoczęła się pod koniec 2014 roku. Po jednej stronie konfliktu stoją rebelianci Huti wspierani przez szyicki Iran, po drugiej oddziały lojalne wobec prezydenta Hadiego, które wspiera sunnicka Arabia Saudyjska.

Zobacz także

Oficjalnie szacuje się, że od początku konfliktu w Jemenie zginęło 10 tys. ludzi. Nieoficjalnie mówi się o liczbie pięciokrotnie większej.

Od ostrzału ginęły dzieci przewożone w autobusach szkolnych, goście weselni i żałobnicy idący w konduktach.

Zobacz także

Bomby spadały na dzielnice mieszkalne, szkoły, szpitale i bazary.

RadioZET.pl/PAP/JŚ