Zamknij

Górnicy żądają przywrócenia czternastek i podwyżek pensji

Redakcja
23.05.2017 11:37
Górnicy żądają przywrócenia czternastek i podwyżek pensji
fot. east news

Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej chcą pilnego spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim w sprawie podwyżek pensji i przywrócenia „czternastek”, które zostały wstrzymane w 2016 roku. Żądania górników łączą się z kosztem około 500 mln zł rocznie, podczas gdy w ostatnim roku spółka odnotowała 325 mln straty.

Minister energii twierdzi, że żądania Polskiej Grupy Górniczej są dla niego niezrozumiałe. – Nie spotykałem się ostatnio ze stroną związkową ani zarządem PGG. Musimy dyskutować, pojadę rozmawiać ze związkowcami. Pytanie, na ile są oni wprowadzeni w obecny stan wewnętrzny spółki – mówił Krzysztof Tchórzewski w rozmowie z „DGP”.

325 mln strat w ostatnim roku

Tymczasem związkowcy chcą się spotkać z szefem resortu do 26 maja, aby m.in. porozmawiać o przywróceniu „czternastek” i podwyżkach. Jak wylicza „DGP”, gdyby roszczenia Polskiej Grupy Górniczej zostały spełnione, kosztowałyby 500 mln złotych w skali roku. Dziennik przytacza, że tylko w 2016 r. spółka odnotowała 325 mln straty.

Tchórzewski twierdzi, że żądania górników są dla niego niezrozumiałe i przytacza wciąż obowiązujące porozumienie ze stroną społeczną z 2016 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik/Fakt24/strz