Zamknij

Polska armia w podwyższonej gotowości. "Rozkaz powrotu do koszar"

24.02.2022 09:56
Polskie wojsko w stanie podwyższonej gotowości
fot. DOMIN/AGENCJA SE/East News

Dowództwo polskiej armii wprowadziło pierwszy stopień gotowości bojowej - podał Onet.pl. "Żołnierze dostali rozkaz powrotu do koszar, cofnięto im też urlopy i wyjazdy służbowe" - poinformował portal.

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy ze środy na czwartek. Ostrzelano co najmniej kilkanaście miast w całym kraju - od Donbasu po Lwów i Iwano-Frankowsk. Jak podał Onet.pl, polskie wojsko wprowadziło gotowość bojową.

"Pierwszy stopień gotowości bojowej oznacza, że żołnierze są wzywani do koszar, odwoływane są wszystkie urlopy i wyjazdy służbowe. Armia sprawdza też swoje zapasy oraz stan rezerwistów do mobilizacji i operacyjnego rozwinięcia" - napisał portal.

Wojsko reaguje na rosyjską inwazję. Podwyższona gotowość bojowa

Dalsze kroki będą uzależnione od rozwoju wypadków w Ukrainie i ruchów rosyjskich wojsk. - Robimy wszystko, co konieczne w tej sytuacji - przekazał wysoki rangą oficer polskiej armii, w rozmowie z Onet.pl. W czwartek rano szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak brał udział w naradzie z prezydentem i ministrami w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. 

"Wojsko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych" - napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.

Siły rosyjskie atakują ukraińską infrastrukturę wojskową - informują oficjalne źródła wojskowe Ukrainy i Rosji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. W Kijowie słychać było wybuchy, ludność ewakuuje się do schronów. Separatyści informują o walkach w Donbasie. Ukraińskie MSW poinformowało w czwartek rano o co najmniej ośmiu osobach zabitych i dziewięciu rannych na Ukrainie w wyniku rosyjskiego ostrzału. Wśród ofiar jest 17-latek zabity w obwodzie chersońskim i osoba, która zginęła w ataku lotniczym na miasto Browary w obwodzie kijowskim.

RadioZET.pl/Onet.pl/PAP

C