Zamknij

Rocznica rzezi wołyńskiej. Duda i Poroszenko osobno

Redakcja
07.07.2018 18:18
Polska i Ukraina osobno obchodzi 75. rocznicę rzezi wołyńskiej
fot. AP/EAST NEWS

Prezydencki Polski i Ukrainy nie będą razem obchodzić 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Andrzej Duda pojecie do Łucka na Ukrainie, a Petro Poroszenko pojawi się we wsi Sahryń na Lubelszczyźnie. Nie jest planowane spotkanie przywódców obu krajów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

8 lipca prezydent Polski będzie na Wołyniu, gdzie weźmie udział w 75. rocznicy zbrodni ukraińskich nacjonalistów, dokonanej na polskiej ludności tego regionu.

- W drugą niedzielę lipca tradycyjnie obchodzić będziemy rocznicę Krwawej Niedzieli - 11 lipca 1943 roku miało miejsce apogeum ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez ukraińskich nacjonalistów pod przywództwem OUN-UPA - wskazał Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta Dudy.

Zobacz także

Jak dodał, Andrzej Duda weźmie udział w niedzielnej mszy świętej w intencji ofiar mordu w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku. Koncelebrować ją będzie metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki i ordynariusz diecezji łuckiej biskup Witalij Skomarowski.

Poroszenko na Lubelszczyźnie

W tym samym czasie do Polski z wizytą przyjedzie prezydent Ukrainy. Ma pojawić się we wsi Sahryń na Lubelszczyźnie. Jak poinformowała administracja Petro Poroszenko odda tam hołd Ukraińcom, którzy zginęli z rąk Polaków w 1944 roku.

Zobacz także

"W programie przewidziano wizytę we wsi Sahryń w województwie lubelskim, gdzie szef państwa otworzy memoriał pamięci Ukraińców, którzy zginęli z rąk polskich Batalionów Chłopskich i jednostek Armii Krajowej w 1944 roku" - głosi komunikat ukraińskiej administracji prezydenckiej.

Nie jest planowane spotkanie Poroszenki i Dudy w ramach obchodów 75. rocznicy rzezi wołyńskiej.

Zobacz także

Zbrodnia dokonana przez Organizację Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej militarne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) na polskiej ludności Kresach (w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków) oraz późniejsze akcje odwetowe polskich oddziałów partyzanckich (zginęło w nich 10-12 tys. Ukraińców) od lat są kością niezgody w relacjach polsko-ukraińskich.

Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 roku trwa spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, wprowadzonego przez ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. Zakaz został wydany po zdemontowaniu nielegalnego pomnika UPA w Hruszowicach, do czego doszło w kwietniu 2017 roku.

RadioZET.pl/PAP/PTD