Polska beneficjentem Brexitu. Inwestorzy przenoszą się nad Wisłę

Redakcja
17.05.2017 10:35
Polska beneficjentem Brexitu. Inwestorzy przenoszą się nad Wisłę
fot. pexels.com

Polska jest w pewnym sensie beneficjentem Brexitu, do Polski przywędrowały z Wysp inwestycje tworzące 30-40 tys. miejsc pracy, wkrótce będzie drugie tyle – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Tygodnika Solidarność”.

Wicepremier stwierdził, że nie powinniśmy narzekać na polski system socjalny. – W 2012 r. średnio na jedno dziecko do 18 lat państwo polskie wydawało 2600 zł, a w 2017 r. jest to kwota 8600 zł. Dodał, że jest także program 500+, a już za rok oddane zostaną do użytku pierwsze lokale w ramach rządowego programu taniego budownictwa mieszkaniowego – argumentował.

Zobacz także

Problemy Polaków na Wyspach

Morawiecki twierdzi, że przywileje socjalne Polaków w Wielkiej Brytanii będą stopniowo ograniczane. – Oczywiście nasz rząd będzie walczył, by ci, którzy mają już prawa nabyte, byli traktowani tak samo jak inni mieszkańcy Wysp Brytyjskich – komentował.

Korzystamy na Brexicie

Optymizm w stosunku do obecnej sytuacji Polski podzielali też niektórzy komentatorzy podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Mamy wspaniałą perspektywę, ponieważ sporo usług może trafić do Polski. Oczywiście wśród miast, które również skorzystają na Brexicie, jest m.in. Frankfurt, Paryż czy Dublin, jednak Polska nie celuje w sektor front office. Jesteśmy, po Indiach i Chinach, jednym z najważniejszych ośrodków lokalizacji nowoczesnych usług dla biznesu – mówiła Katarzyna Zawodna z Business Unit President.

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/parlamentarny.pl/strz