Zamknij

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE. "Nasze prawo nie chroni osób LGBT"

17.05.2021 18:25
Marsz Równości
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Polska została uznana za najbardziej homofobiczny kraj w Unii Europejskiej. Jesteśmy ostatni w rankingu ILGAR, który analizuje przestrzeganie praw osób LGBT. Nasz kraj zajął ostatnie miejsce w UE drugi rok z rzędu.

Polska uzyskała najgorszy wynik w rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT ILGAR wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak podaje Kampania Przeciw Homofobii (KPH), wynik 13 procent na 100 możliwych dał naszemu krajowi 43 miejsce w Europie. Gorzej wypada m.in. Białoruś, Rosja czy Turcja, w których nie tylko brakuje równouprawnienia, ale zdarzają się też prześladowania.

„Niska pozycja Polski w rankingu odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBT+. Prawo nas nie chroni, nie rozpoznaje, jest ślepe na nasze istnienie” - czytamy na stronie KPH.

Polska najbardziej homofobicznym krajem UE

Europoseł Nowej Lewicy i twórca Kampanii Przeciw Homofobii Robert Biedroń powiedział, że przedstawiona w rankingu zła sytuacja osób LGBT w Polsce „przynosi nam wstyd na całą Europę”. Wyraził jednak nadzieję, że można to zmienić.

– Nie musimy być krajem, który jest symbolem nienawiści. Możemy być symbolem miłości. Ale wiele zależy od rządzących, wiele zależy od tych, którzy tę nagonkę wspierają, od kościoła, który ją podlewa swoją nienawiścią – mówił Biedroń.

Emila Wiśniewska z KPH stwierdziła, że osoby LGBT muszą o siebie zawalczyć „tu i teraz”.

– Tej zmiany potrzebujemy jak najszybciej, ponieważ jesteśmy żywymi ludźmi, swojego własnego życia, godnego życia, potrzebujemy już teraz, a nie wtedy, kiedy komuś zachcę się nam takie życie ofiarować – podkreśliła Wiśniewska.

Polskie społeczeństwo bardziej otwarte na zmiany niż politycy

Kampania Przeciw Homofobii, omawiając tegoroczny raport, stwierdza, że prawo i praktyka stosowania prawa w Polsce nie idzie z duchem czasu. Polskie społeczeństwo jest otwarte na zmiany w kierunku większego równouprawnienia. Jak wynika z badań szczególnie jest to widoczne u młodszego pokolenia.

„Na ulicach widzimy pełno obywateli i obywatelek, którzy twardo domagają się swoich praw. Tak, bierzmy sprawy w swoje ręce, dalej dbajmy o naszą widoczność, chodźmy na marsze równości. Ta władza minie, a prawo nie może być wiecznie ślepe. Każdy widzi, że już czas na zmiany” – podsumowuje Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii.

RadioZET.pl/Kampania Przeciw Homofobii, oprac. AK