Polska przekazuje 50 milionów euro na pomoc dla uchodźców

Redakcja
19.09.2017 13:43
Polska przekazuje 50 milionów euro na pomoc dla uchodźców
fot. PAP/EPA

Polska przekazuje 50 mln euro na łagodzenie skutków kryzysu migracyjnego - ustaliło Radio ZET

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki poinformował Prezesa EBI Wernera Hoyera o gotowości Polski do wpłaty na rzecz Inicjatywy Wzmocnienia Gospodarczego kwoty 50 mln EUR, jeszcze w 2017 roku, a tym samym wsparcia rozwiązań mających na celu łagodzenie skutków kryzysu migracyjnego.

Premier jednocześnie podkreślił, iż „priorytetem Rządu RP w odpowiedzi na bezprecedensowy kryzys humanitarny na Bliskim Wschodzie jest udzielanie wsparcia bezpośrednio na miejscu, dlatego wpłata Polski na rzecz ERI jest nie tylko uzupełnieniem  i wzmocnieniem pomocy humanitarnej o wsparcie rozwoju przedsiębiorczości, infrastruktury i rynku pracy, ale wpisuje się również w polski program współpracy rozwojowej”.

Zobacz także

Jak poinformowało MSZ, wyzwania powodowane sytuacją na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim kryzys syryjski, powodują konieczność strategicznego planowania przez Polskę działań w wymiarze wielostronnym i dwustronnym bezpośrednio na miejscu, w krajach dotkniętych skutkami konfliktu. Od 2012 r. w regionie Bliskiego Wschodu Polska dofinansowała m.in 30 innowacyjnych projektów polskich organizacji pozarządowych na kwotę ponad 47 mln zł, zapewniając poprawę bytu kilkudziesięciu tysięcy osób. Jednocześnie ta pomoc uzupełniana była wsparciem na rzecz wyspecjalizowanych agend ONZ i Czerwonego Krzyża. Polskie działania zostały ustrukturyzowane w 2016 r. w ramach przyjętego przez Radę Ministrów Pakietu pomocy humanitarnej, co pozwala na bardziej efektywne i zrównoważone świadczenie pomocy w wymiarze dwu i wielostronnym. Logiką polskiej pomocy jest udzielanie wsparcia jednocześnie lokalnej społeczności, jak i uchodźcom. Wpłata na ERI wpisuje się w działania podejmowane w ramach pomocy humanitarnej oraz stanowi realizację celów rządu.

RadioZET/maal